strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Mroczne Imperium nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Pierwsza i zarazem najbardziej kontrowersyjna z wszystkich serii komiksowych. Autorzy, którym dano zbyt dużą swobodę twórczą, pofolgowali swej wyobraźni i stworzyli rzeczy niebywałe. Kręcić nosem na fabułę można zaraz po przeczytaniu wstępu zaczynają. Oto po odparciu zagrożenia jakim był powrót z odległych rubieży Wielkiego Admirała Thrawna, Nowa Republika zostaje niespodziewanie pokonana. Członkowie Wewnętrznęgo Kręgu Imperatora wraz z resztkami dowództwa Imperium odbijają Coruscant!!! Następne wydarzenia opisane już normalnie w komiksie są jeszcze śmieszniejsze. Wystarczy wymienić tylko kilka lepszych kawałków: Skywalker przy użyciu Mocy pokonuje maszynę typu AT-AT, Imperator Palpatine powraca na scenę w ciele klona, Luke przechodzi na ciemną stronę, by potem jak gdyby nigdy nic, powrócić z niej. Parodia niesamowita w której ciężko wskazać jakieś jaśniejsze punkty. W miarę zgrabnie ukazano jedynie wydarzania toczące się niejako w tle głównego wątku, czyli bitwę o Calamar. Uczestniczy w niej wiele nowych jednostek, które jednak później praktycznie zostały zapomniane przez autorów powieści. Na potrzeby serii stworzono kilka postaci, które są zupełnie bezpłciowe, podobnie zresztą przedstawiono panteon gwiazd znanych nam z Trylogii Lucasa.

Dark Empire zostało narysowane przez Cama Kennedy. Autor ten ma swych zwolenników jak i przeciwników. Osobiście uważam jego kreskę za niezłą, choć momentami wygląd bohaterów i statków mógłby być lepszy. Była to jednak pierwsza praca tego autora przy Gwiezdnych wojnach.

Dark Empire ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa TM-Semic. Jakość, krótko mówiąc, przerażająca. Począwszy od użytego papieru (tylko premierowy numer prezentował się dobrze), aż po tłumaczenie. Dobrze wypadały krótkie teksty Arka Wróblewskiego, warto także zwrócić uwagę na chronologiczny spis wszystkich powieści, komiksów i gier umieszczony w zeszytach numer dwa i trzy.

Rif


Fabuła: 1/10
Grafika:  4/10

Tytuł: Mroczne Imperium
Tytył oryginalny: Dark Empire
Scenariusz: Tom Veitch
Rysunki: Cam Kennedy
Wydawca: TM-Semic, 1997
Wydanie: 3 zeszyty po 52 strony każdy, softcover, pseudokolor
Wydawca pierwotny: Dark Horse Comics
Wydanie polskie - numer 1
Wydanie polskie - numer 2
Wydanie polskie - numer 3
Wydanie amerykańskie - numer 2
Wydanie amerykańskie - numer 6


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016