strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Empire's End nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Gdy kilka lat temu TM-Semic zakończył wydawać Dark Empire II chyba wszyscy zadawaliśmy sobie pytanie co będzie dalej. Dostaliśmy przysłowiową figę z makiem, Empire's End nie ukazało się. Dwa odcinki, wydarzeń w nich co niemiara, trzeba było się posiłkować zachodnim wydaniem.

Wydanie amerykańskie - numer 1 Narodziny trzeciego dziecka Leii Organy i Hana Solo nie przypadły na dobry okres. Sojusz zepchnięty zostaje do totalnej defensywy, jego przywódcy cudem wychodzą cało z pogromu jaki spotkał bazę Pinnacle. Sytuacja z każdą chwilą staje się coraz bardziej dramatyczna. Przy pomocy swej najnowszej broni Imperator Palpatine niszczy każde objawy przeciwstawiania się jego woli. Galaxy Gun to potężna broń, jej śmiercionośne pociski dysponują mocą równą promieniowi Gwiazdy Śmierci.

Czołową postacią tej opowieści jest Palpatine i jego ostatnie chwile na padole gwiezdnowojennej galaktyki. Młode sklonowane ciało okazało się niestabilne i każda demonstracja Ciemnej Strony powoduje jego błyskawiczne starzenie się. Co gorsza był to ostatni przygotowany klon. Imperator musi znaleźć nowe ciało. W swym zaślepieniu i nienawiści do rodziny Skywalkerów postanawia pochwycić nowo narodzone dziecko Lei i w nim to właśnie kontynuować swój żywot. Od tego momentu rozpoczyna się pasjonujący wyścig. Imperator zdaje sobie sprawę iż zostało mu bardzo mało czasu, z drugiej zaś strony Sojusz musi jak najszybciej zniszczyć Galaxy Gun, gdyż w chwili kiedy Imperium odnajdzie pozycję buntowników wojna zakończy się.

Empire's End wzbogacono o kilka ciekawych elementów jakimi są odnośniki do historii rozgrywanych przed czterema tysiącami lat, a zwanych Tales of the Jedi. Są nimi chociażby dwie planety. Imperator przybywa po pomoc na planetę Korriban, gdzie znajduje się dolina ciemnych lordów. W niej to znajdują się dusze pradawnych Sithów. Ostateczne dramatyczne wydarzenia rozgrywają się zaś na Onderonie, gdzie dawno temu mistrz Arca walczył by ratować tamtejsze ludy. Nie można też zapomnieć o tajemniczej Vimie Da Boda, która pochodzi w prostej linii od słynnej wojowniczki Jedi - Nomi Sunrider. Również bitewna medytacja Jedi której używać będzie Leia to sztuczka wojowników sprzed tysięcy lat.

Jakże miło jest zobaczyć w akcji odradzających się Jedi, niestety z częścią z nich przyjdzie nam się pożegnać, ale ich poświęcenie uwolni końcu świat od Palpatine'a.

Na końcu opowieści umieszczono tekstowy epilog autora całej trylogii Dark Empire, który stanowi niejako łącznik do powieści W poszukiwaniu Jedi, która jest kolejnym elementem sagi.

Nowy rysownik Jim Baikie stara się nawiązywać do ogólnego wyglądy trylogii DE, z tymże jego rysunki wydają mi się lepsze od poprzednika. W każdym razie jego kreska nie kaleczy Gwiezdnych Wojen.

Rif


Fabuła: 6/10
Grafika: 7/10

Tytuł: Empire's End
Scenariusz: Tom Veitch
Rysunki: Jim Baikie
Wydawca: Dark Horse Comics, 1997
Wydanie: 56 stron, kolor

Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016