strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Boba Fett: Polowanie na Bar-Koodę nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Boba Fett: Polowanie na Bar-Koodę / Bounty on Bar-Kooda

10 lat po Bitwie o Yavin

"To była miłość od pierwszego wejrzenia... jeden błysk okolonych tłuszczem oczu... jedno wydęcie obwisłych warg... rzut oka na obfite kształty, prowokacyjnie spoczywające za zasłoną... i Hutt Gorga stracił głowę!"

Mawiają, że miłość jak sraczka, przychodzi znienacka. Gdy Gorga Hutt ujrzał piękną Anarcho, było jasne, że to właśnie ta jedyna, z którą chce pluskać się w błocie do końca swoich dni. Był tylko jeden problem, jak przekonać przyszłego teścia, by oddał oślizgłą rękę swej córki, osobie, którą nienawidzi? Lepiej zabić, czy zaskarbić sobie jego przyjaźń? Zważając na uczucia przyszłej panny młodej Gorga wybiera to drugie rozwiązanie i wpada na pomysł pochwycenia rekinowatego Bar-Koody, pirata, którego banda daje się ostro we znaki ojcu Anarcho. A komu zlecić schwytanie groźnego pirata, jeśli nie najlepszego w swoim fachu? Boba Fett rusza wykonać lukratywne zlecenie.

I oto otrzymujemy bardzo dobrą historyjkę o kolejnym polowaniu słynnego łowcy nagród, pełną świetnych tekstów, charakterystycznych postaci, zaskakujących pomysłów i ostrej naparzanki. "Polowaniu na Bar-Koodę" trudno cokolwiek zarzucić, a dodatkowe brawa należą się ilustracjom Cama Kennedy. Jego rysunki są specyficzne, ale to właśnie stanowi o ich oryginalności. Może niekoniecznie kreska ta nadawała się do opowieści o rycerzach Jedi i wskrzeszonym Imperatorze (Dark Empire), ale za to idealnie sprawdza się w historii o typach spod ciemnej gwiazdy. Wyjątkowy styl ukazujący mętną stronę uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ponadto należy zaznaczyć, że efekt ilustracji wzmacniają ciemne, jednolite kolory wraz z silnymi akcentami kontrastującymi, mającymi na celu podkreślać niektóre wydarzenia. Jak zawsze dominują odcienie ciemnej zieleni, fioletu i szarości.

"Boba Fett: Polowanie na Bar-Koodę", to już drugie wydanie tej opowieści w Polsce, gdyż pozycja ta ukazała się pierwotnie przed kilkoma laty na łamach trzech zeszytów magazynu komiksowego "Gwiezdne Wojny - Komiks". Wraz z nowym wydaniem otrzymaliśmy nowe tłumaczenie i niestety, wykonane przez Andrzeja Syrzyckiego nie oddaje w pełni klimatu oryginalnej opowieści. Historyjka z Fettem w roli głównej jest luzacka, co przede wszystkim przekazują teksty poszczególnych postaci. Ich charakter lepiej oddawało poprzednie tłumaczenie Macieja Drewnowskiego, który bardziej czuł komiksowe medium i reguły nim rządzące. Poza tym, mam pewne wątpliwości czy aby pan Syrzycki miał przed oczami ów komiks. Nie jest źle, ale powinno być lepiej, a już na pewno nie powinien pojawić się błąd z zamianą nazwy statku Bar-Koody z "Krwawej Gwiazdy" na "Gwiazdę Śmierci". A może to tylko wesoła twórczość osoby nanoszącej teksty w chmurki? Tak też się zdarza.

Mimo nieco gorszego tłumaczenia, warto nabyć nowe wydanie "Polowania na Bar-Koodę", szczególnie, że Amber zapowiada wydanie kolejnych dwóch zeszytów, stanowiących kontynuację tej opowieści. Komiks sam w sobie jest kozacki, a dzięki kresce Cama Kennedy powinien przypaść do gustu wszystkim miłośnikom historyjek obrazkowych.

Rif

|przeczytaj inne recenzje|


     

Fabuła: 8/10
Rysunki: 8/10

Tytuł: Boba Fett: Polowanie na Bar-Koodę / Bounty on Bar-Kooda
Scenariusz: John Wagner
Rysunki: Cam Kennedy
Kolory: Cam Kennedy
Okładki: Cam Kennedy
Wydawca: Dark Horse Comics, grudzień 1995/ styczeń 1998
Wydanie: one-shot lub TPB (Boba Fett: Death Lies & Treachery)
Wydania polskie: Amber, październik 2004, ilość stron: 48, cena 16,90 zł
Egmont, "Gwiezdne Wojny - Komiks" (4-5/99, 1/2000)Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016