strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Dark Times #2 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyDark Times #2: The Path to Nowhere #2/5

Dziewiętnaście lat przed bitwą o Yavin


Premierowy zeszyt serii "Dark Times" błyskawicznie uplasował tytuł ten na czele komiksowych wydawnictw ze świata Gwiezdnych wojen. Nowa seria została niezwykle ciepło przyjęta przez czytelników, ale czy można się temu dziwić? W końcu wszyscy chcieli ujrzeć Dartha Vadera w jego obsesyjnym dążeniu do zniszczenia resztek zakonu Jedi. Czystka Jedi, magiczny termin, synonim początku najmroczniejszego okresu Galaktyki. Jest to również opowieść o tych, którzy nie chcą się dać się złamać, a ich opór wobec nowego reżimu będzie za wiele lat zalążkiem rebelii.

Teoretycznie mamy do czynienia z kontynuacją serii "Republic", na co wskazuje choćby zachowana numeracja (zeszyt #85). Należy jednak uściślić, że poza ogólną chronologią (narodziny Imperium) kontynuacja odnosi się bezpośrednio do zeszytów 79-80, w których to premierowy występ miała postać rycerza Jedi, Dassa Jennira (z wyglądu jak żywo przypominającego wiedźmina Geralta). Jego przygody z "Mrocznych czasów" to wspaniała alternatywa dla nieco wyeksploatowanego już wątku Quinlana Vosa.

Po niezapomnianych numerach 79-80, pierwszy zeszyt "Dark Times" leciutko zawiódł moje oczekiwania - był tylko dobry (a i tak o klasę wyżej od każdego jednego zeszytu "Legacy"). Po lekturze drugiego numeru mogę spokojnie powiedzieć, że podobnie jak i bohaterom, tak i mi przywrócono nadzieję. Niewątpliwie mamy do czynienia z najlepszym tytułem "Star Wars" od lat. Na tę opinię przede wszystkim wpływa solidny scenariusz, który sprawia, że postacie są wiarygodne, a podczas lektury łatwo nawiązać emocjonalną więź z bohaterami.

Czasy się zmieniają, imperialny ład stanowi pożywkę dla wszystkich, którzy chcą czerpać korzyści z wyzysku i niesprawiedliwości. Wydaje się, że w tak mrocznych czasach trudno jest być idealistą. Nie mogą w znaczący sposób wpłynąć na teraźniejszość, ale ich działania niosą nadzieję na przyszłość. Na razie muszą jedynie przetrwać, znaleźć swe miejsce w nowej rzeczywistości. Dass Jennir i Bomo Greenbark znajdują wsparcie u przemytniczej braci, stanowiącej na swym statku przedziwną komunę. Składają się nań przedstawiciele kilku ras o zasadniczo odmiennych charakterach, ale istotą, wspólnym dobrem tej wspólnoty jest statek - ich własne miejsce we wszechświecie, a teraz jest ono zagrożone przez działania Imperium. W drugim zeszycie poznajemy lepiej członków załogi kapitana Herena i ich wspólne działania prowadzące do ucieczki z planety New Plympto. Prawdziwy heroizm, tego właśnie potrzeba, by nie zatracić podstawowych wartości. Poza tym nie brakuje kilku stron z przemyśleniami Vadera (ponownie na drugim planie, ale i tak mocno zaakcentowany), a także rozterek klonów, mających obawy o rzeczywistość, w której nie ma wojny ("żołnierz potrzebuje czuć się użyteczny").

Do poziomu opowieści dostraja się rysownik. Douglas Wheatley doskonale czuje się w świecie Gwiezdnych wojen, dba o każdy detal, a jednocześnie korzysta z konwencji, by wprowadzać własne pomysły. Proszę tylko zwrócić uwagę na różnorodność statków kosmicznych startujących z kosmodromu New Plympto. Klasa sama w sobie i nawet można przymknąć oko na fakt, że niemal wszystkie kadry z udziałem Vadera stanowią kopię jego póz z plakatów promocyjnych, bądź filmowych ujęć. Pozbawia to rysownika oryginalności, ale przypuszczam, że wielu czytelnikom może ten pomysł przypaść do gustu.

Świetna historia, bardzo dobre rysunki, udana seria. Nie mogę się już doczekać, gdy w moje ręce wpadnie kolejny zeszyt, w którym odwiedzimy Orvax IV - planetę piekło dla każdego niewolnika.

[Rif]
[01. 03. 2007]

Fabuła: 8/10
Rysunek: 8/10


|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Star Wars: Dark Times: The Path to Nowhere #2/5 (Star Wars: Republic #85)
Scenariusz: Welles Hartley i Mick Harrison
Rysunek/Okładka: Douglas Wheatley
Wydawca: Dark Horse Comics, listopad 2006 (w rzeczywistości koniec grudnia)Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016