strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Dark Times #3 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyDark Times #3: The Path to Nowhere #3/5

Dziewiętnaście lat przed bitwą o Yavin


"Uhumele" zmierza na planetę Orvax IV, gdzie Mistrz Jedi Dass Jennir i jego Nosauriański przyjaciel Bomo Greenbark, chcą podjąć się misji uwolnienia żony i córki Greenbarka. Stawka jak i ryzyko są ogromne, zatem plan działania musi być dobrze przemyślany. Misja ratunkowa zjednuje sympatię jeszcze kilkorga członków załogi "Uhumele" i tym samym historia zaczyna nabierać większego kolorytu.

Regularność ukazywania się poszczególnych zeszytów "Mrocznych czasów" pozostawia wiele do życzenia, ale czy wada stanowić może równocześnie zaletę? Jeżeli opóźnienia pozwalają autorom przygotować opowieść, która wybija się ponad przeciętność pozostałych serii, to odpowiedź brzmi tak! Kilkanaście minut spędzone przy lekturze zeszytu rekompensuje tygodnie spędzone na wyczekiwaniu. Co więcej, do poszczególnych zeszytów z przyjemnością można powracać w międzyczasie.

Trzeci zeszyt mini-serii "Droga do nikąd" jest tak pod względem scenariusza jak i rysunków dopracowany w najmniejszym szczególe. Wszystko jest logiczne, ale zarazem nieustannie zaskakujące. Otrzymaliśmy heroiczną opowieść, której symbolem jest nie tylko męstwo i odwaga, ale także opanowanie i racjonalizm. Cechy te niejednokrotnie potrafią wyratować bohaterów z najgorszej opresji. Smaczków zawartych w zeszycie można by wymieniać bez liku. Choćby panika bestii na ulicy czy scena "przekupienia" strażników, gdy Jennir ukrywa przed towarzyszami umiejętność władania Mocą. Nie do przecenienia są rysunki Wheatleya, któremu kolejny raz składam pokłony. To jak potrafił przedstawić niewolniczy bazar na Orvax IV jest niesamowite, zwłaszcza dbałość o szczegóły i żywe plany. Jennir nie ujawnia się jako Jedi i jako tako nie mamy sposobności zobaczyć w jego wykonaniu walk z użyciem miecza świetlnego. Rysownik użył zatem zamiennika w postaci samurajskiego stylu Krwawego Rzeźbiarza - precyzyjne cięcia robią wrażenie. Przy okazji pisania tej recenzji przypomniałem sobie wywiad Wheatleya, którego udzielił wkrótce po narysowaniu komiksowej adaptacji "Zemsty Sithów". Doug był wówczas pod wrażeniem prac Briana Ching ("Obsesja", "Knights of the Old Republic") i Jan Duursemy ("Republika", "Legacy"). Jak to się ma do obecnej sytuacji? Niech każdy sobie odpowie sam.

Oczywiście nie zabrakło w historyjce, krótkiej wstawki z życia Lordów Sith. Zabawnie pokazano Vadera (tradycyjnie zagościł na pierwszych stronach), który pochylając głowę czy odwracając wzrok chce ukazać zakłopotanie i zwrócić uwagę swego mistrza. Sztuczka skutkuje i Czarny Lord otrzymuje pokrętny wykład na temat niewolnictwa tzn. szansy odkupienia, którą miłosierny Palpatine gwarantuje swym przeciwnikom. "Arbeit macht frei". Nie ma to jak dobre uzasadnienie dla imperialnej doktryny.

Na koniec zwierzę się z pewnego problemu. Mam kłopot z wystawianiem ocen poszczególnym zeszytom "Dark Times", bo albo stawiać im same dziesiątki, albo pozostałym seriom ujmować po pół oceny za odbieganie od standardu. Pozostańmy zatem przy stwierdzeniu, że każda seria rządzi się swoimi prawami, a "Mroczne czasy" są perełką pośród nich. Zatem do zobaczenia. Za miesiąc? Niekoniecznie, ale warto czekać.

[Rif]
[02. 06. 2007]

Fabuła: 9/10
Rysunek: 9/10


|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Star Wars: Dark Times: The Path to Nowhere #3/5 (Star Wars: Republic #85)
Scenariusz: Welles Hartley i Mick Harrison
Rysunek/Okładka: Douglas Wheatley
Kolory: Ronda Pattison
Wydawca: Dark Horse Comics, maj 2007

W następnym zeszycie: Dark Times #4


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016