strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Emissaries to Malastare nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


EMISSARIES TO MALASTARE
(Star Wars Ongoing #13-18)

Kolejna, już trzecia historyjka Star Wars Ongoing wprowadza nas w kulisy misji na tyle ważnej, że pozwala nam przyglądać się większości Rady Jedi w akcji, jak również wprowadza, największe jak do tej pory, bezpośrednie nawiązania do Epizodu I.
Wyścigi Podów, zagadka kryminalna, ciekawi bohaterowie to wszystko jest fajne, ale...


Największym zarzutem, który można postawić tej historii jest jej nierównomierność. Scenariusz można podzielić na trzy, bardzo nierówne opowiastki połączone ze sobą na siłę. Troszkę to wygląda jak przykład jak nie pisać scenariuszy.

Strona graficzna... cóż ona również nie jest najmocniejszą stroną komiksu. Kadry rozplanowane przez pana Toma Lyle są zbyt jednorodne. Na większości z nich mamy okazję oglądać postaci, ich twarze, popiersia, lub większe fragmenty, resztę praktycznie zapełniają "dymki" z dialogami.

Często dialogowe "dymki" stają się dominującą częścią kadrów, przez co komiks może sprawiać wrażenie "przegadanego". Tło jest szczątkowe, nie mamy zbytniej okazji aby podziwiać ani pejzarzy, ani ciekawych wnętrz.
Sytuacja zaczyna ulegać zmianie dopiero w czwartym zeszycie, kiedy to do pana Lyle'a dołącza pani Duursema, a poprawia się całkowicie od zeszytu numer 5, w którym ołówki są dziełem Johna Nadeau. Kreska staje się poprawniejsza, także niesmak towarzyszący czytaniu tego komiksu zmniejsza się z każdym zeszytem.

Zaczyna się ostro. Pierwszą sceną jest "próba", którą znany nam z komiksu Outlander A'sharad Hett przechodzi pod okiem Dark Woman.
Walka, którą staczają jest fragmentem treningu, lecz Dark Woman wydaje się bić całkiem serio i przez cały czas próbuje sprowokować Hett'a do wyzwolenia agresji i poddania się swoim emocjom. Radzie Jedi nie podobają się jej metody wychowawcze, lecz A'sharad przechodzi ów test pomyślnie.

Przychodzi kolej na misję.
Rada Jedi poproszona została o pomoc w rokowaniach pokojowych. Do zadania wydelegowana zostaje szóstka z pomiędzy dwunastu członków Rady. Problem, przy którego rozwiązaniu mają asystować toczy się pomiędzy dwoma frakcjami z planety Lannik, planety, z której pochodzi Even Piell.
Jedna frakcja chcę władzę utrzymać, druga zdobyć. Walka trwa już długi czas, także deklarowaną z obu stron chęć rozwiązania sporu na drodze pokojowej, wszyscy witają z ulgą. Jedi mają tylko zapewniać spokój podczas rozmów.
Teoretycznie, bo dookoła wszystko mówi, że nie będzie łatwo. Rozmowy toczą się na neutralnym gruncie, a dokładnie na planecie Malastare, gdzie gospodarze zachowują się podejrzanie, a ktoś cały czas próbuje zabić Jedi.

Nie mogę oczywiście napisać jak sprawa się kończy, natomiast w wyniku owego zakończenia Mace Windu udaje się na Nar Shaddaa by tam odszukac osobę odpowiedzialną za szmugiel rzadkich stworzeń zwanych Akk Dogs.
Po drodze okazuje się, że Depa Billaba zadecydowała towarzyszyć Mace Windu w jego poszukiwaniach. Jeszcze tylko końcowa walka i odkładamy komiks na półkę.

Historia nie jest wybitna, ale ma też ciekawe strony.
Mamy okazję oglądać wyścigi Podów i naprawdę zabawne są wyrazne nawiązania do prezentowanego na oficjalnej stronie Star Wars komiksu online - Podracing Tales.
Poznajemy również bohaterów przyszłych komiksów SW Ongoing - Quinlan Vos'a i Vilmarh Grahrk'a.

Kielo

Fabuła: 5/10
Grafika: 7/10
|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Emissaries to Malastare
Scenariusz: Tim Truman
Rysunki: Tom Lyle, Jan Duursema, John Nadeau
Tusz: Robert Jones,Walden Wong, Jordi Ensign
Okładki: Mark Schultz, Jan Duursema
Wydawca: Dark Horse Comics, 2000
Wydanie: 6 zeszytow lub TPBFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016