strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Golden Age of the Sith nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Golden Age of the Sith/ Złoty Wiek Sith

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...


Wstęp nie wydaje się przesadzony, gdyż akcja serii "Tales of the Jedi" zaczyna się naprawdę bardzo, bardzo dawno temu... Chronologicznie jest to seria opowiadająca najstarsze przygody ze świata Star Wars. Opowiada ona o siedmiu wydarzeniach, które zmieniły bieg historii.

Pierwszym z nich jest, opisany w komiksie "Golden Age of the Sith" ("Złoty Wiek Sith") początek Wielkiej Wojny Hiperprzestennej (zwanej także Pierwszą Wojną Sith), która wybuchła milenium przed czasami Exara Kuna, a 5000 tysięcy lat przed narodzinami Luke'a Skywalkera i upadkiem Imperatora Palpatine'a. "Zerowy" (niestety nie dołączony do polskiego wydania) numer tej historii stanowi preludium do późniejszych zdarzeń. Z niego dowiadujemy się, w jaki sposób Cesarzowa Teta zjednoczyła siedem planet, poznajemy potężnego rycerza Jedi Odan-Urra, a także rodziców Gava i Jori Daragon, głównych bohaterów kolejnych pięciu komiksów (tyle liczy sobie oryginalna seria, w Polsce wydana przez Egmont w dwóch albumach). Niestety, rodzice giną na wojnie i przygarnia ich zaprzyjaźniony Hutt - Aruba. W międzyczasie Republika poszerza swoje granice a śmiałkowie wyznaczają nowe szlaki we wciąż mało znanym kosmosie.
śmiałe rodzeństwo posiadające statek kosmiczny, postanawiają spróbować szczęścia jednocześnie się bogacąc, nie widzą bowiem dla siebie żadnej innej przyszłości po zaniechaniu podstawowego treningu Jedi. Tak zaczyna się ich przygoda...

W kolejnych częściach młodzi badacze nowych szlaków hiperprzestrzennych odkrywają przez przypadek zapomniane, żądne świeżej krwi i podbojów, przeżywające swój Złoty Wiek Imperium Sith, pełne przepychu, bogactw, ale także zbrodni, wyzysku oraz niewolnictwa. Zostają schwytani, a o ich losie ma zadecydować dwóch potężnych Lordów Sith - Naga Sadow i Ludo Kressh. To śmiertelni wrogowie, gdyż każdy z nich chce objąć tron i władzę w Imperium po śmierci poprzedniego Mrocznego Lorda - Marka Ragnosa. A Mroczny Lord może być tylko jeden w tym samym czasie... Który z nich zwycięży i jaka będzie cena tego zwycięstwa? Jakie plany Sadow ma wobec Imperium Sith i niczego nie spodziewającej się Republice? Jaki los czeka więźniów, dwojga młodych odkrywców?

Na te i inne pytania odpowiada ten świetny komiks. Już uzasadniam, dlaczego tak bardzo przypadł mi on do gustu. Znakomicie osadzona i dopracowana fabułą, szybka, dynamiczna akcja, bohaterzy których polubimy (lub znienawidzimy), bardzo ciekawe i urozmaicone lokacje, ekscytujące pojedynki na antyczne miecze świetlne (posiadają zasilanie z oddzielnego akumulatora!) są dowodem, że autor kilku nieudanych, by nie mówić tragicznych książek SW - Kevin J. Anderson, ma jednak czasami dobre pomysły. W TotJ nawet bardzo dobre! Pewien specyficzny smaczek dodają opowieści intrygi i zdrady prowadzone w sercu pożętego Imperium Sith. Na pochwałę zasługuje także znakomita kreska Dario Carrasco. świetnie narysowane statki, pojazdy, broń, stroje ukazują antyczny świat Star Wars. Także sama planeta Coruscant jest jeszcze słabo rozwinięta i o wiele mniej zurbanizowana. Zamiast drapaczy chmur znanych nam np. z Epizodu II, budynki w stolicy galaktyki wyglądają jak piramidy.
Mimo wszystko ten antyczny świat ma wiele cech wspólnych z poznanym, czego przykładem jest m.in. rasa Huttów, planeta Coruscant. Kolory Perry McNamee także doskonale dobrał, dzięki czemu np. pustynny, jałowy charakter planety Korriban i jej cmentarzysko w Dolinie Mrocznych Lordów Sith, mile mi przypominają egipską Dolinę Królów w Tebach).

Lekki niesmak budzi polskie wydanie, gdzie pięć zeszytów opublikowano w dwóch albumach posiadających tę samą, najmniej atrakcyjną okładkę z serii. Do tego dochodzi stosunkowo wysoka cena w polskich realiach (14,90 PLN za jeden album).

"Złoty Wiek Sith" słusznie się uważa za jeden z ciekawszych z komiksów, a na pewno jeden z lepszych z serii "Tales of the Jedi". Porusza wydarzenia, które powinni poznać fani gwiezdnej sagi. Gorąco polecam!Fabuła 8/10
Grafika 7/10
Asch Dev`wah

|przeczytaj inne recenzje|

Scenariusz: Kevin J. Anderson
Rysunki: Dario Carrasco, Jr. Chris Gossett (#0)
Kolory: Perry McNamee
Tusz: Mark Heike, Bill Black, David Beckett, Stan Woch (#0)
Okładki: Russell Walks,Christopher Moeller (#0), Duncan Fegredo (TPB)
Wydanie amerykańskie: 5 zeszytów, bądź TPB, Dark Horse, 1996
Wydanie polskie: Egmont, 2001Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016