strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Knights of the Old Republic Handbook nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyKnights of the Old Republic Handbook

3963 lata przed bitwą o Yavin
"The Jedi Covenant's contingent on Taris suspected the presence of...."

To bardzo ciekawe, że po tylu latach Dark Horse powrócił do pomysłu wydania poradnika do serii komiksowej. To czwarta tego typu pozycja w historii, a ostatnią wydano w... 2000 roku. A więc po siedmiu obiegach...

Zacznę od tego czego tu nie ma. Na okładce jest napis, iż w środku jest pierwsza zapowiedź "Vectora"... A nie ma. Znaczy... Nie ma osobnego działu z afiszem, neonem, zakładką, czy co tam przykuwa uwagę: "Patrzcie, Vector!" Ale... No właśnie. Może coś w opisie jakiejś postaci, miejsca, pojazdu, wydarzeń? Może... Mam! I już wiem. A części się domyślam, bądź podejrzewam. Patrz ostatni akapit oraz tajemnicza postać i... spojlery z sieci o innej postaci. Ha! Wiem co to, ten "vector"! Tylko, czy mam się z czego cieszyć?

Ale zostawmy przyszłość przyszłości, spójrzmy na "ściągawkę" z pierwszych 22 odcinków serii KOTOR (albo 23, jak doliczyć numer zerowy). I tu pierwsze pytanie? Czemu nie pociągnięto informacji do końca serii roku 2007, a urwano po pierwszym odcinku? Gdzie numery 23 i 24? Ano, nigdzie... Parszywa Chabeta. A co jest?

Tak jak już wspomniałem, opis wydarzeń wprowadzających w serię, na końcu prowadzących w przyszłość, kompleksowy opis miejsc z fragmentem mapy galaktyki, aby było wiadomo o jakim sektorze mówimy, okrętów, tych istotnych, oraz całej plejady postaci, w których nawet autorzy już się gubią. A opisy te są miejscami bardzo ciekawe, pogłębiające tło, czy też historię życia bohaterów. Co ciekawe najdłuższy opis ma Gryph, ale i nagroda za jego głowę jest największa, po tym co uczynił pewnemu przedsiębiorcy z Coruscant. Są i kuriozalne fakty, jak chociażby piękne, bo czyż nie jest piękne nazwisko Squinquargesimus postaci znanej nam do tej pory jako Alek, zalecającego się do Jarael, czy też Jedi "Squint" z odłamu walczących "zakonników". Są też ciekawostki, jak chociażby "The Revanchist", kolejny zakapturzony w bardzo, bardzo odległej i mentor Aleka. Dużo mówię o Jedi, ale sądzę, że to właśnie do nich, do tej grupy należy przyszłość serii. Zaś na drugim końcu postaci mniej istotne, znaczy planów dalszych, czyli bracia Moomo, Slyssk, Haazen (wreszcie skumałem, kto to i skąd on), Carth Onasi, czy Dallan Morvis. Nie zabrakło i tych najważniejszych, jest ich tu sporo, jak i w całej serii.

Poradnik ten to udany zakup. Konkretna wiedza opatrzona wspaniałymi ilustracjami (tu głównie przekroje okrętów, całe dwa) stanowi doskonałe uzupełnienie serii komiksowej dla każdego, kto pamięci nie ma fotograficznej do postaci potraktowanych po macoszemu, znaczy pewnie mniej istotnych dla autorów i opisywanej historii. Co ciekawe, mniejsze problemy miałem czytając "Wojnę i pokój" Lwa Tołstoja w rozpoznawaniu kto z kim i gdzie, a tam obrazków nie było, a i postaci wielokrotnie więcej. Może było to napisane bardziej po ludzku i dla ludzi, a nie "na afisz". Cóż... SW to SW.

Droid
[12. 01. 2008]

Fabuła: x/10
Grafika: x/10

Tytuł: Knights of the Old Republic: Handbook
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki: Dustin Weaver, Brian Ching, Bong Dazo, Harvey Tolibao i Colin Wilson
Kolory: Michael Atiyeh
Okładka: Dustin Weaver
Wydawca: Dark Horse Comics, listopad 2007


|przeczytaj inne recenzje|Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016