strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Marvel Star Wars #5 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyDawno, dawno temu w odległej galaktyce...

Witam Was, Szanowni Czytelnicy, i zapraszam do lektury recenzji komiksu Marvel Star Wars #5. A działo się to w listopadzie 1977 roku ...

Naszym dzielnym bohaterom - Księżniczce Lei, Luke'owi, Hanowi, Chewbacce (kocham odmianę tego imienia przez przypadki) oraz droidom C3PO i R2-D2 - udaje się uciec z pokładu Gwiazdy Śmierci. Nie są jednak świadomi istnienia urządzenia naprowadzającego, zainstalowanego przez techników Imperium. Zdążają prosto do bazy Rebeliantów zlokalizowanej na czwartym księżycu planety Yavin. Dzięki analizie planów stacji bojowej zostaje wykryty słaby punkt superbroni - niechroniony szyb wentylacyjny. W pośpiechu przeprowadzona zostaje odprawa i już chwilę później piloci biegną do maszyn, aby ruszyć na spotkanie z przeznaczeniem...

Przed nami kolejna roszada kadrowa - do grupy twórców dołącza pan Glynis Wein, odpowiedzialny za moją ulubioną działkę, czyli kolory. Do nich więc przejdźmy w pierwszej kolejności.

Nie mogę pozbyć się wrażenia, że oprawa kolorystyczna wygląda lepiej, w porównaniu do poprzednich zeszytów. W dalszym ciągu tło potrafi zmienić barwę z kadru na kadr, ale nie jest już przejaskrawione, jak to się wielokrotnie zdarzało wcześniej. Kolorystyka plansz znacznie lepiej oddaje teraz atmosferę rysunku, co przecież jest jedną z jej głównych funkcji.


Odnośnie samej kreski niewiele da się powiedzieć nowego. Plansze są szczegółowe, mimika dość dobrze oddana, postacie wyrysowane przyzwoicie. Nadal pojawiają się dziwne tendencje do "niechlujstwa" na końcowych kartach, ale nie rzucają się już one tak mocno w oczy. Dla odmiany, wizerunki wszelakich pojazdów latających można określić jedynie mianem "karykaturalnych". Szczególne owacje należą się w przypadku x-wingów, a w szczególności za ucięty "dziób". Główną nagrodę jednak otrzymuje kadr, na którym imperialne tie-fightery strzelają czymś, co wygląda na... zieloną farbę.


Przejdźmy do dialogów. Podczas rozmowy Luke'a z Biggsem Darklighterem na końcowych stronach komiksu, pojawia się postać "Blue Leadera" (Luke otrzyma nickname Blue Five), który stwierdza, że spotkał kiedyś ojca Luke'a. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż Lucas w tym momencie miał blade pojęcie, jak przedstawić ten wątek i idę o zakład, że pan Roy, odpowiedzialny za scenariusz komiksu, musiał wymyśleć coś samemu. Zdecydował się na posunięcie dość ryzykowne, choć ciekawe. Warto zastanowić się, czy takie spotkanie mogłoby mieć miejsce?

Scena ta jest jednocześnie jedyną odbiegającą z znaczący sposób od wydarzeń filmowych. Warto być może jeszcze wspomnieć o momencie pożegnania Luke'a i Lei na Yavinie. Jest ono znacznie bardziej "czułe" niż to, które widzieliśmy na ekranach telewizorów i w kinie. Może to wynikać z tego, że także z tym "związkiem" nie do końca wiedziano, co zrobić. Sprawa będzie jaśniejsza dopiero, gdy skrystalizuje się w głowie Lucasa pomysł na Imperium Kontratakuje... Ale to już jest spory wybieg w przyszłość.

Bohaterscy piloci w swych nie mniej bohaterskich (i karykaturalnych) maszynach ruszają na spotkanie z najpotężniejszą bronią w galaktyce. Czy będzie to zwycięstwo, czy też porażka Rebelii? Czy x-wingi będą odtąd rysowane bardziej do rzeczy, czy też w ogóle przestaną przypominać gwiezdne maszyny? Odpowiedź na te i inne pytania pojawią się w recenzji Marvel Star Wars #6.

Miagi

BONUS: W dzisiejszym odcinku: występ gościnny. Battlestar Galactica w klimacie Star Wars.

|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Marvel Star Wars vol.1 #5 - Lo, the Moons of Yavin!
Scenariusz: Roy Thomas
Rysunki: Howard Chaykin & Steve Leialoha
Kolory: Glynis Wein
Wydawca: Marvel Comics Group
Data wydania: Listopad 1977

Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016