strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Outlander nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


OUTLANDER
(Star Wars Ongoing #7-12)

Druga odsłona serii Ongoing przenosi nas w znane z Trylogii okolice, gdzie pan Tim Truman umiejscowił akcję jednego z ciekawszych komiksów cyklu. Ważnym, przynajmniej dla niektórych, wydarzeniem jest pojawienie się Aurry Sing.


Głównymi zaletami komiksu Outlander są interesująca fabuła i ciekawa narracja. Warto wspomnieć też, że autorom udało się zachować spójność w warstwie graficznej, co jest o tyle dziwne, że sześć zeszytów, na które składa się historia rysowały łącznie cztery osoby.

Historia zaczyna się na Tatooine, gdzie po kolejnym ataku Tuskenów na osadę farmerów większość osadników stara się zdobyć jakieś uzbrojenie. Podczas zorganizowanej przez Jawów "giełdy broni", następuje atak Tuskenów i ujawnienie się legendarnego przywódcy, którego ludność Tatooine nazywa Ootman czyli w basicu Outlander. Nie jest on urodzonym Tuskenem, wydaje się, że jest to człowiek w szatach Ludzi Pustyni, któremu udało się niemożliwe - pogodził i połączył różne klany, napadające obecnie na ludzkie i nie tylko, skupiska.

Wydarzenie to, oprócz naocznych świadków, mają możliwość obejżeć członkowie Rady Jedi, którzy na Tatooine mają swojego szpiega.
Dostrzegają, że ów Oultander posiada miecz świetlny, i że najprawdopodobniej jest on prawowitym właścicielem owego miecza, czyli zaginionym przed laty legendarnym rycerzem Jedi Sharad'em Hett.

Sharad był uczniem Eeth Kotha i prawie wszyscy członkowie Rady znają go osobiście. Wszyscy oprócz rycerza Ki-Adi Mundi, dlatego też właśnie on otrzymuje zadanie udania się na pustynną planetę w celu przekonania Hetta do powrotu do zakonu, lub zgładzenia go, jeśli stał się on sługą Ciemnej Strony Mocy.

Ki udaje się na Tatooine, gdzie po nieudanej próbie zabicia go podstępem przez Jabbe Hutta, spotka Tuskenów i Sharada i oczywiście mnóstwo kłopotów po drodze.
Tu następuje seria wyjaśnień Hetta - jak trafił i dlaczego został na Tatooine, co skłania Tuskenów do napadów na "niewinnych" farmerów, jakie są podejrzenia Sharada co do Jabby i jego związku z obecną sytuacją. Poznajemy też A'sharada Hetta - syna i jednocześnie padawana Sharada Hetta.

Wszystkim tym wydarzeniom przygląda się z boku Aurra Sing, łowczyni nagród i legendarna zabójczyni Jedi. Analizuje wydarzenia i nie miesza się w zaistniałą sytuację aż do końca, czyli do finałowej walki dobra ze złem. Z tym, że w tym komiksie dobro ostatecznie nie wygrywa.
Jedynym pozytywnym aspektem okazuje się to, że A'sharad jest pojętnym uczniem, doskonale posługującym się Mocą, co owocuje jego udaniem się na Coursant jako padawan Ki-Adi Mundi 'ego.

Jak już wspomniałem narracja jest bardzo interesująca.

Część historii widzimy jako bezstronny obserwator, lub towarzyszymy Ki-Adi w jego zmaganiach z pustynia, dalszą cześć opowiada nam Aurra Sing traktując nas jak bezpośredniego odbiorcę.

Możemy się dowiedzieć co siedzi w głowie łowczyni i dzieki temu poznajemy jej motywy i metody działania.
Do ciekawych rzeczy należy jeszcze zaliczyć przybliżenie zwyczajów Tuskenów.

Rysunki są dobre - nie ma tu przesady w żadną ze stron, nie ma też rażących błędów, które są niestety nagminne w komiksach Star Wars. Ciekawa kolorystyka i równowaga w planowaniu kadrów są kolejnymi rzeczami, które trzeba zaliczyć na duży plus.

Kielo

Fabuła: 9/10
Grafika: 7/10
|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Outlander
Scenariusz: Timothy Truman
Rysunki: Tom Raney & Rod Pereira & Rick Leonardi & Al Rio
Tusz: Mark Lipka & Stephen Hawthorne & Mark Heike
Okładki: Ken Kelly
Wydawca: Dark Horse Comics, 1999
Wydanie: 6 zeszytow lub TPBFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016