strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Purge nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny
SW Purge
John Ostrander i Doug Whetley
Dark Horse - grudzień 2005 r.
miesiąc po ROTS


Nastała era Galaktycznego Imperium. Obowiązuje rozkaz 66, trwa polowanie na rycerzy Jedi. Nielicznym, którym udaje się uciec, pozostaje jedynie przyglądać się wszechobecnemu okrucieństwu. Niektórzy jednak nie godzą się z życiem w wiecznym strachu. Postanawiają się spotkać...

Star Wars: Purge (Czystka) autorstwa Johna Ostrandera (scenariusz) i Douga Wheatley'a (rysunek), to najnowszy one-shot z Dark Horse'owej serii Gwiezdnych wojen. Nazwiska twórców powinny być znane regularnym czytelnikom takich serii Republic i Empire. Ostrander pisywał także dla wydawnictw DC Comics (Spectre, Justice League) i Marvel (Incredible Hulk, X-Men), Wheatley zaś tworzył plansze dla opowieści o Supermanie (Last Son of Earth), Conanie, a także o Obcych (Aliens: Avenging Angels - Apocalypse).

Klimat komiksu świetnie oddaje okładka autorstwa Adama Hugesa - Purge z pewnością nie jest naiwną bajeczką dla dzieci. Trup ściele się gęsto, trzaskają łamane kręgosłupy, padają odcięte kończyny; ładunek brutalności przywodzi na myśl mini-serię Jedi vs. Sith. Nieskomplikowany scenariusz (choć fabuła niebanalna) pozostawia sporo miejsca dla dynamicznych plansz z mieczami świetlnymi w roli głównej. Oto nie lada okazja, by zaobserwować w akcji 'nowego Vadera', świeżo zmontowanego. Akcja Purge bowiem toczy się zaledwie miesiąc po wydarzeniach w Revenge of the Sith.

Tytułowa czystka na pierwszy rzut oka dotyczy eksterminacji rycerzy Jedi. Siepacze Imperatora, wierne mu zastępy żołnierzy-klonów, przeczesują planetę za planetą w poszukiwaniu 'zdrajców'. Docierają nawet aż na Odległe Rubieże, na planetę Eriadu, gdzie rozpoczyna się akcja komiksu. Jest to jednak tylko jeden z wątków.Ten znacznie ważniejszy dotyczy postaci Lorda Vadera, pochłoniętego obsesją na punkcie odszukania Obi-Wana Kenobiego. Obsesja ta kazała Vaderowi podążyć za plotką aż na Kessel... wprost w sidła zastawione przez Jedi. Jednak, jak to się często powtarza, "Imperator to przewidział".

W Purge znalazło się miejsce na rozważania nad Ciemną i Jasną stroną Mocy, nad tym czy należy działać i zgładzić Sithów, czy lepiej czekać na odpowiedni moment. Cóż z tego jednak, skoro decyzja została podjęta już znacznie wcześniej. Jej skutki zaś... Nietrudno się ich raczej domyśleć.

Purge to zdecydowanie jeden z najlepszych komiksów Star Wars dostępnych obecnie na rynku. Miejmy nadzieję, że do podobnego wniosku dojdą polscy wydawcy i zobaczymy Czystkę na naszych półkach sklepowych.

[Miagi]
[13.01.2006]

|przeczytaj inne recenzje|


Rysunek: 9/10
Fabuła: 9/10

Tytuł: Star Wars: Purge
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Doug Wheately
Cover art: Adam Huges
Wydawca: Dark Horse Comics, grudzień 2005Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016