strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Rebellion #15 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyRebellion #15: Vector #7 z 12

Dziewięć miesięcy po bitwie o Yavin
Imperialny pilot: "Rozpoczynam podchodzenie do lądowania. 20 sekund do lądowania. Jest ktoś tam na dole. Kobieta."

Previously on Star Wars Vector:

Blisko cztery tysiące lat przed narodzinami pierwszego Skywalkera, Celeste Morne, wchodzi w posiadanie artefaktu Sithów. Jego potęga (lub przekleństwo z pewnego punktu widzenia) pozwala zamieniać istoty ludzkie w monstra zwane rakghoulami. Żeby było weselej właściciel talizmanu musi nieustannie mierzyć się z potęgą jego twórcy i astralnego mieszkańca, lorda Karnessa Muura. Poddanie się jego woli rozprzestrzeniłoby zarazę rakghouli po całej galaktyce, czyniąc jej mieszkańców bezwolnymi, prymitywnymi istotami.

Kilka miesięcy po proklamowaniu Imperium Galaktycznego, lord Darth Vader, odnajduje Celeste Morne, której ciało przez cztery milenia pozostawało w uśpieniu. Pragnie nakłonić pradawną wojowniczkę, by została jego uczennicą. Postawiona przed dramatycznymi wyborami, Celeste pokonuje lorda Vadera i jego szturmowców, uwalniając moc talizmanu. Misja Vadera zakończyła się niepowodzeniem, Morne zaś miała pozostać na księżycu, skazana na banicję...

Dzień dzisiejszy.

Historyjkę otwiera scena wspomnień Luke'a Skywalkera o tragicznie zmarłym Obi-Wanie Kenobim. Ciężko stwierdzić na ile retrospekcja "Nowej nadziei" uzupełniona cytatami Kenobiego, wprowadzającymi Luke'a w arkana Mocy, ma znaczenie dla całej opowieści. Na pewno stanowi miły akcent dla nowego czytelnika, który poczuje w komiksie znajome kllimaty filmowe. "Co robisz?" - zapytany przez Leię, Luke, ze szczerością farmera wyznaje: "nie mam pojęcia".

Już na pierwszych stronach wyróżnia się kreska debiutującego w erze rebelii, Dustina Weavera (wcześniej "Knights of the Old Republic"). Zresztą cały zeszyt stoi na wysokim poziomie graficznym, a Dustin dobrze radzi sobie z postaciami Luke'a, Lei i Hana, Vadera, bohaterami "Rebelliona", a także z kanoniczną otoczką militarną "Gwiezdnych wojen". Wyraźne postacie, ciekawe kadrowanie, dynamika i wypełnione po brzegi plansze. Ogląda się znakomicie, czyta już nieco gorzej.

Istotę opowieści stanowi zmyślna pułapka Dartha Vadera, który po upewnieniu się, że Celeste Morne ma się dobrze, podrzuca cynk Rebelii (poprzez wtyki znanego z poprzednich zeszytów Wyla Tarsona) na temat porzuconej tajnej broni Imperium. Wszystko przebiega zgodnie z planem i eka Skywalkera ląduje na księżycu, zamieszkałych przez Morne i jej armię rakghouli (w tej roli imperialne wojska bezmyślnie przysłane przez Vadera). Sporo blubrania, pod koniec akcja z monsterami i prawdopodobnie kolejna bezsensowna (po Crys Taanzer) śmierć jednej z postaci uniwersum (po cichu liczę, że to tylko wkręt scenarzysty i klon emeryt uratował się).

Jest i fajne zawieszenie akcji. Ciekawe zwłaszcza, że pojmani zostali tylko użytkownicy Mocy, czyli Luke i... Leia. Miły akcent, pytanie jak zostanie rozwiązany, bowiem jak dobrze wiesz miłośniku "Gwiezdnych wojen", zdolności Lei zostaną ujawnione dopiero trzy lata później.

Komiks ma jedną wywalistą scenę. Nasłany przez Vadera desant Imperium spotyka na księżycu samotną kobietę. I zaczyna się prawdziwe "The Force Unleashed" plus świetnie wyglądają przemienione przez Celestynę szturmo-ghoule.

Minus - wdzianko panny Morne przez blisko dwadzieścia lat nawet nie wyblakło od prania...

Rif
[27. 08. 2008]

Fabuła: 6/10
Grafika: 8/10

Tytuł: Rebellion #15: Vector #7
Scenariusz: Rob Williams
Rysunki: Dustin Weaver
Kolory: Wil Glass
Okładka: Travis Charest
Wydawca: Dark Horse Comics, lipiec 2008

W następnym zeszycie: Rebellion #16

|przeczytaj inne recenzje|

Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016