strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Tales of the Jedi - Redemption nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


powiększ okładkę
Oto z mroków historii wyłoniło się Redemption (Odkupienie). Jest to już ostatnia odsłona przygód starożytnych Jedi. Tales of the Jedi ma swych sympatyków jak i przeciwników, ale uważam, iż zakończenie powinno usatysfakcjonować zarówno jednych i drugich.

Redemption to historia rozgrywająca się 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w The Sith War. Jest to opowieść o upadłym Jedi, Ulicu Qel-Dromie, pragnącym odnaleźć swe miejsce w porządku świata. Jest to także opowieść o młodej adeptce, Vimie Sunrider, która odnajduje w Ulicu nie zbrodniarza, lecz szlachetnego człowieka i pragnie by stał się jej mistrzem. Musze się przyznać, że nigdy bym nie przypuszczał, iż kiedykolwiek historia opowiedziana przez Kevina J. Andersona tak bardzo przypadnie mi do serca.


Anderson nareszcie podejmuje ważną kwestię odpowiedzialności Rycerzy Jedi za swe postępowanie, gdy byli oddanymi sługami Ciemnej Strony. Pamiętacie zapewne jak to w jego powieści Akademia Jedi Kyp Duron wymordował miliony istnień i po powrocie na jasną ścieżkę wszystko zostało mu wybaczone? Analogicznej sytuacji obawiałem się w przypadku Ulica Qel-Dromy, który zdradził Republikę i wespół z Exarem Kunem chciał siłą przejąć władzę. Czy jednak po wydarzeniach, które miały miejsce w The Sith War powinien ponieść dalsze konsekwencje? Ulic jest postacią tragiczną. Swe przejście na Ciemną Stronę przypłacił późniejszą utratą umiejętności władania Mocą. Wcześniej zabił w pojedynku własnego brata i czyż to wydarzenie nie stanowi już samo w sobie największej kary za grzechy?

W Redemption ukazany jest dramat Ulica Qel-Dromy oślepionego wobec działania Mocy, szukającego spokoju z dala od ludzkich spojrzeń i nienawiści, z dala od przeciwników, którzy znajdują się nawet w szeregach Jedi. Czy wreszcie odnajdzie spokój? Odnajdzie, ale przyjdzie mu za to zapłacić najwyższą cenę. Ten komiks naprawdę potrafi wzruszyć.

Redemption ma nie tylko świetny scenariusz, ale także bardzo zacne rysunki wykonane w całości przez Chrisa Gossetta, który to już raz zauroczył mnie w numerze zerowym Golden Age of Sith (w tym miejscu dziękuje wydawnictwu Egmont za to, że zapomniało dołączyć prologu do dwuczęściowego polskiego wydania wspomnianego komiksu). Wśród rysunków Gossetta szczególnie świetnie wypada kontrast pomiędzy postaciami Ulica i młodej Vimy Sunrider. On z wyrytą na twarzy przeszłością i ona, 14 letnia dziewczyna, radośnie wkraczająca na ścieżkę Jedi.

Gorąco zachęcam do lektury ostatniej z Opowieści Jedi, a żeby narobić sobie większego smaka, obejrzyjcie fantastyczne okładki wykonane przez Igora Kordeya i przykładowe rysunki.

Rif

Buy Redemption trade paperback at...
Amazon.com ($11.96) or Amazon.co.uk (Ł9.59)

Fabuła: 9/10
Grafika:  8.5/10


|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Tales of the Jedi - Redemption
Wydawca: Dark Horse Comics, 1998
Wydanie: 5 zeszytów lub TPB (112 stron)Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016