strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Rogue Leader #3/3 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny
SW X-wing: Rogue Leader #3/3
Haden Blackman i Tomas Giorello
Dark Horse - listopad 2005 r.
tydzień po bitwie o Endor i na dokładkę po Bakurze.
Akcja poprzednich zeszytów popycha nas nieuchronnie ku ostatecznej konfrontacji, która będzie miała miejsce na Tralusie, w Sektorze Corelliańskim. Przebiegły Generał Weir więzi Tena Numba w ukrytej pod powierzchnią planety bazie. Nasi bohaterowie będą musieli zdobyć zaufanie Selonian, rdzennego ludu Tralusa, by z ich pomocą odnaleźć przyjaciela. Czy jednak odsiecz nadejdzie na czas?

Trzecią część opowieści spisanej przez Hadena Blackmana także zilustrował Tomas Giorello. Znany z cover artów i plansz dla serii Clone Wars (Volume 3-7), Republic, czy Empire, Giorello wykonuje ilustracje także dla DC Comics, głównie dla przeznaczonej dla dojrzałego czytelnika linii Vertigo. Odpowiedzialny za okładkę do Rogue Leader Gary Erskine pracował zaś już przy takich tytułach, jak Hellblazer, The Authority, a nawet Judge Dredd.Mini-seria Rogue Leader przede wszystkim wpisuje się w ciekawy okres zmagań Rebelii i Imperium. Miło zauważyć nawiązania do klasyki literatury Star Wars - "Pakt na Bakurze" wspominany był dotąd raczej zdawkowo. Można było niemal odnieść wrażenie, iż Expanded Universe wstydzi się Bakury i wolałoby o niej zapomnieć. Dobrze widzieć jednak, że najnowsze opowieści potrafią zahaczyć fabułę o niemłode już pozycje książkowe.

Komiks zasługuje też na uwagę ze względu na miejsce akcji, planetę Tralus. Na palcach jednej ręki policzyć można tak książkowe, jak i komiksowe pozycje, które się do niej odwołują.

Szkoda tylko, że wszystko dzieje się w takim pośpiechu. Selonianie okazują się nad wyraz ufni, poza tym czystym przypadkiem znają dokładną lokalizację imperialnej bazy. Jestem pewien, że jeszcze jeden zeszyt wcale by serii nie zaszkodził; wprost przeciwnie, uwiarygodniłby fabułę.

Rogue Leader kończy się sentymentalną scenką odwołującą się do tradycji Rogue Squadron. Tworzący tę formację piloci stają się częścią legendy i są inspiracją dla niezliczonych światów galaktyki. Pozostaje wyczekiwać kolejnych opowieści o ich wyczynach, których Wam i sobie życzę.

[Miagi]
[11.01.2006]

|przeczytaj inne recenzje|Rysunek: 7/10
Fabuła: 8/10


Tytuł: X-Wing Rogue Squadron: Rogue Leader #3
Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Tomas Giorello
Cover art: Gary Erskine
Wydawca: Dark Horse Comics, listopad 2005Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016