strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Jedi: Aayla Secura nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Jedi: Aayla Secura

6 miesiąc Wojen Klonów

Aayla Secura: "Nie jesteś wyjątkowa - jesteś samotna. Taka, jaką postanowiłaś zostać."
Aurra Sing: "Kłamliwa Wiedźmo Jedi!"


Informacja o zdradzie Quinlana Vosa błyskawicznie rozchodzi się po Zakonie Jedi. W zdradę, swojego byłego mistrza, a i być może w oddanie się ciemnej stronie Mocy, nie potrafi uwierzyć generał Aayla Secura. I choć najchętniej ruszyłaby za Quinlanem, by odwieść go od brzemiennej w skutkach decyzji, rozkazy Rady Jedi są jednoznaczne, ma pozostać na służbie, stojąc ponad osobistymi przesłankami.

W przestrzeni grasują piraci, atakujący konwoje Republiki, podążające z Coruscant, Koreliańską Osią Handlową. Niezwykłość tych zdarzeń polega na tym, że prawdopodobna siedziba piratów znajduje się na jednym z planet należących do Republiki. Tropy prowadzą na Devaron, gdzie wśród rządzących pojawili się zdrajcy. Rozwiązaniem problemów, czyli odnalezieniem i zniszczeniem tajnej bazy piratów mają się zająć rycerze Jedi: Tholme, T'ra Saa, Dark Woman, Kit Fisto i oczywiście Aayla Secura. Jest to niemal w całości moja ulubiona grupa bohaterów, stąd i lektura tej opowieści była czystą przyjemnością.

Znacznie ciekawsze od samej intrygi wśród Devorian są wydarzenia, które pociąga ona za sobą. Trójka Jedi podąża na planetę Devaron, nie ujawniając prawdziwej tożsamości. Aayla Secura wspaniale wpasowuje się w rolę rozpieszczonej następczyni rodowej fortuny. Uwodzi swą osobowością cały dwór gospodarza, a równie dobrze odgrywają swe role jej "służący", czyli mistrz Tholme i Dark Woman. I pewnie cała akcja przebiegłaby bez zarzutu, gdyby nie fakt, że przyjdzie im stawić czoła legendarnej łowczyni, Aurze Sing.

Trzecia historia z cyklu Jedi wyjaśnia wiele z relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi postaciami. Choć związki partnerskie są zakazane, to nie da się ukryć, że pomiędzy Aaylą, a Kitem Fisto wytworzyła się więź, która lada moment wykroczy ponad zakazy Zakonu.

Sporo dowiemy się także o charakterze, złowieszczej Aurry Sing. Jej działania stają się bardziej zrozumiała, gdy obserwujemy pojedynek z generał Securą. Obie przed laty zetknęły się z podobnymi problemami i stając naprzeciwko siebie, widzą, kim mogłyby zostać, gdyby nie decyzje podjęte przed laty.

Brawa dla Johna Ostrandera za opowieść, która tak wiele wnosi do rozwoju postaci, którym "patronuje" już od dobrych kilku lat. Są wyraziste, ewoluują, a ich przemiana jest wiarygodna. Samą postać Aayli Secury ukazują wraz z Jan Duursemą (nie można zapomnieć o wkładzie jej jako rysowniczki) niemal od narodzin, poprzez edukację, aż po dzień dzisiejszy. Należy jeszcze odnotować, że w komiksie znalazło się wiele reminiscencji z czasów jej szkolenia pod okiem Quinlana Vosa.

Rysując ulubionych bohaterów, Jan Duursema, stara się wykonać swą pracę jeszcze lepiej. Wkład ten procentuje znakomicie. Wszelkie walki jak zawsze narysowane są bez zarzutu, ale tym razem dodatkowe słowa pochwały należą się za rysunki Aayli Secury, ubranej w ponętne stroje, bogatej Twi'lekanki i ukazanie jej relacji z Kitem Fisto. Ale to tylko męski punkt widzenia, rzutujący dodatnio na mój odbiór tego komiksu.

Rif

Fabuła: 8/10
Grafika: 8/10

|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Jedi: Aayla Secura
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema
Tusz: Dan Parson
Kolory: Brad Anderson
Okładka: Jan Duursema
Wydawca: Dark Horse Comics, sierpień 2003
Wydanie: one shot, albo w ramach Star Wars: Clone Wars Volume 4: Light and Dark TPBFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016