strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > The Last Command nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


The Last Command/Ostatni Rozkaz

Nastał czas pożegnania ze wspaniałą Trylogią Thrawna, która także w formie komiksowej adaptacji zyskała uznanie czytelników.


Emocje sięgają zenitu. Wielki Admirał Thrawn szykuje się do zadania ostatecznego ciosu Republice. Sukcesem zakończyła się jego akcja przechwycenia legendarnej Floty Katańskiej, a sekretne fabryki klonują nieskończone rzesze szturmowców. Najgroźniejszym wrogiem w oczach przywódców Republiki jest jednak sam Thrawn - genialny strateg, który potrafi przewidzieć niemal każdy ruch przeciwnika.
Czy Nowa Republika jest jeszcze wstanie się obronić, czy też ofensywa Wielkiego Admirała zakończy się spektakularnym sukcesem Imperium? Tylko jedna ze stron może pozostać na placu boju.

Nim zakończy się ta jedna z najlepszych opowieści spod znaku Star Wars, czeka nas jeszcze masa przygód w ostatnim z komiksów opartych o powieściową Trylogię Thrawna, napisaną przez Timothy Zahna.

Ostatni Rozkaz nie tylko przynosi nam odpowiedź na powyższe pytanie, ale i rozwiązuje dziesiątki wątków, które zapoczątkowane zostały w Dziedzicu Imperium, którego kontynuacją była Ciemna Strona Mocy.

Ogromnie trudnego zadania przeniesienia na format sześcioodcinkowej mini-serii komiksowej ostatniego tomu trylogii podjął się kolejny raz Mike Baron. Chylę czoła, bo ponownie wywiązał się ze swego zadania doskonale i komiksowy Ostatni Rozkaz przeżywałem równie mocno, co jego książkowy pierwowzór.
Leia i blizniaki patrza na Imperial City Online
Ich bin MaraAkcja ostatniej części Trylogii Thrawna toczy się bardzo żwawo i niemal niemożliwym byłoby pominięcie, któregoś z wątków oryginału. Tym samym w komiksie znalazła się ogromna ilość tekstu, ale dzięki temu zabiegowi możemy cieszyć się wszystkim, co było najlepsze w powieści. I tak np. ujrzymy: postępujące szaleństwo Joruusa C'Boatha, narodziny bliźniąt Solo, próby odnalezienia tajemniczego źródła Delta, epilog konfliktu Mon Mothmy z Garmem Bel Iblisem, powstanie Sojuszu Przemytników, kulminacyjną bitwę pod Bilbringi, jak i przekonamy się czy Mara Jade wykona tytułowy ostatni rozkaz swego mistrza - Imperatora Palpatine'a. To tylko niewielkie przebitki scen dramatu pt. Ostatni Rozkaz.

Najważniejsi są jednak aktorzy i nie wolno zapomnieć o dziesiątkach, charakterystycznych postaci, które przewijają się na kolejnych stronach.

Trzecia odsłona trylogii i trzeci autor rysunków. Tym razem mamy przyjemność oglądać kreskę, Edvina Biukovica, zmarłego przed kilku laty rysownika. Jego pomysł na prezentacje Gwiezdnych Wojen musiał dostosować się do wymogów bardzo obszernego scenariusza. By przedstawić bardzo dużą ilość wydarzeń na stu kilkunastu stronach należało wykazać się niezwykłą dokładnością.

Kolejne plansze aż kipią od dialogów i składają się z dość dużej nawet jak na komiks ilości okienek. Zresztą warto tutaj nadmienić, że w całym komiksie znalazły się jedynie dwie całostronicowe ilustracje.
Rysunku z Ostatniego Rozkazu są najmniej plastyczne z całej trylogii, ale dobrze ilustrują kolejne wydarzenia. Biukovic, to solidny rzemieślnik, który z zamiłowaniem ilustrował świat Gwiezdnych Wojen. Jedną z jego cech charakterystycznych były śmiechotki, które przemycał do rysowanych przez siebie komiksów - w Ostatnim Rozkazie uważne oko czytelnika odnajdzie np. idącego ulicą Biggsa Darklightera.
Trylogia Thrawna dobiegła końca. Ta ogromna historia po wielu latach letargu ożywiła świat Gwiezdnych Wojen, a w mojej opinii, żadna kolejna seria tak książkowa jak i komiksowa nie dorównała pracy Timothy Zaha. Przed paru laty przedstawiając na łamach śp. Secret Service świat tejże trylogii, życzyłem sobie, by Lucas zrealizował ją jako kolejne epizody VII-IX. Podtrzymuję tę opinię, choć wiem, że to tylko moje nierealne marzenie.

Rif

Ps. Ostatni Rozkaz ukazał się w Polsce za sprawą wydawnictwu Amber. Podobnie jak uczyniono z poprzednimi częściami cyklu, oryginalne sześć zeszytów wydano w formie trzech tomów.

Ps. 2 - Oryginalne wydanie TPB posiadało galerię okładek zeszytowych, oraz wstęp napisany przez Steve'a Perry

Fabuła: 10/10
Grafika: 6,5/10
|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: The Last Command
Scenariusz: Mike Baron
Ołówek: Edvin Biukovic
Tusz: Eric Shanower
Kolor: Pam Rambo & Dan Brown
Okładki: Mathieu Lauffray
Wydawca: Dark Horse Comics, 1999
Wydanie: 6 zeszytów lub TPB
Wydanie polskie: Amber, 2002/2003Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016