strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Tales of the Jedi nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyTales of the Jedi
"Opowieści Jedi" to jedna z lepszych serii komiksowych spod znaku Star Wars, której pierwszy numer ukazał się w październiku 1993, a ostatni w listopadzie 1998.

Przez ten czas pojawiło się 35 numerów, w których zawartych zostało kilka powiązanych ze sobą historii autorstwa Kevina J. Andersona oraz Toma Veitcha i z tymi samymi bohaterami w rolach głównych (wyjątek stanowią połączone ze sobą "The Golden Age of the Sith" i "Fall of the Sith Empire", których to akcja rozgrywa się tysiąc lat przed wydarzeniami kolejnych numerów), tak że zdążymy się z niektórymi postaciami zaprzyjaźnić.

Wszystkie historie łączy omawiane przez nie zagadnienia oraz umieszczenie ich w tym samym okresie. Dwa pierwsze czyli "Złoty wiek Sith" oraz "Upadek Imperium Sith" opowiadają o początkach Republiki, odkrywaniu nowych szlaków nadprzestrzennych, oraz o krwawej Wojnie Sith, zwanej również Wielka Wojna Hiperprzestrzenną. Dzieje się to wszystko 5000 lat przed Bitwą o Yavin. Kolejne zeszyty pokazują nam natomiast powrót złowrogich wyznawców ciemnej strony Mocy oraz równie krwawą Drugą Wojnę Sith. Te wydarzenia mają miejsce w latach 4000 - 3986 przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci. Podczas obu konfliktów poznajemy podstępnych i zdradzieckich Lordów Sith jak Naga Sadow czy Freedom Nadd, jak i dzielnych Rycerzy Jedi np. potężną Nomi Sunrider lub tragicznego Ulica Qel-Droma. Bogata gama bohaterów daje nam poznać antycznych Jedi jak i Sith, na pewno nie mniej ciekawych, niż ci znani z filmów. Głównym zagadnieniem tych komiksów jest Moc, jej ciemna i jasna strona. Pokazuje nam też do czego może doprowadzić niezdrowa nią fascynacja. Odpowiedzialność, lojalność, przyjaźń, miłość to częste tematy z którymi muszą zmierzyć się nasi bohaterzy.

Autorem większości scenariuszy jest autor kilku nieudanych i tragicznych książek SW - Kevin J. Anderson, niezbyt lubiany przez fanów. Jednak przykład "Opowieści..." udowadnia, iż ma on czasami dobre i godne pochwały pomysły. O wiele lepiej by było dla kanonu SW gdyby pan Anderson swoje pomysły zostawiał innym do realizacji, czego udanym wynikiem jest seria Tales of the Jedi. I chwała Mocy.

Historie zbudowane są wielowątkowo, jednak zawsze w jakiś sposób splatają się, dając jasny i wyraźny dla czytelnika finał. Szybka i barwna akcja całej serii (w końcu opowiadają one o konfliktach zbrojnych i wojnach) gwarantuje, że nie będziemy się przy nich nudzić. Przy tak długiej historii normalne jest, że z żywymi emocjami będziemy śledzić wzloty i upadki głównych bohaterów. Ostrzegam jedynie, że ostatni z serii może porządnie zdołować, co nie zdarza się często czytając komiks.

Zatrudnienie przy większości zeszytów tych samych rysowników i kolorystów dało gwarancję wizualnej ciągłości serii, a znakomite okładki (uwielbianych przez fanów Dave'a Dormana i Hugh Fleminga) wprowadzają nas w zachwyt. To oraz znakomicie ukazany antyczny świat Star Wars jak również zaskakująca i dynamiczna fabuła sprawiła, iż prawie wszystkie "Talesy" czytałem z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem.

Na serię "Tales of the Jedi" składają się:

- The Golden Age of the Sith
- Fall of the Sith Empire
- Knights of the Old Republic
- Freedon Nadd Uprising
- Dark Lords of the Sith - Special Ashcan Edition
- Dark Lords of the Sith
- Sith War
- Redemption


Asch Dev`wah

|przeczytaj inne recenzje|Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016