strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Vader's Quest nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


powiększ okładkę
Bywają serie komiksowe o słabym scenariuszu, ale o niezłych rysunkach i na odwrót. Jednak takiej miernoty jak Vader's Quest nie czytałem już dawno. Ani treść, ani rysunki nie są w stanie zachęcić czytelnika do sięgnięcia po kolejne odcinki.

Nieszczęście moje w tym względzie było podwójne. Czytałem ten komiks w ramach miesięcznika egmontowskiego (droga redakcjo, wydanie tak fatalnej serii mogło ciut zniechęcić czytelników), a potem jeszcze dostałem w prezencie jako TPB.

Vader's Quest stanowi uzupełnienie wydarzeń, które miały miejsce pomiędzy Nową Nadzieją a Imperium Kontratakuje i, podobnie jak to było w przypadku powieści Spotkanie na Mimban, mamy tu festiwal idiotycznych sytuacji. Początek jest nawet niezły. Vader poszukuje silnego Mocą pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. W momencie gdy pada nazwisko Skywalker, Vader wpada w szał i morduje wszystkich świadków. W tym czasie na Yavinie 4 trwa pełna sielanka. Luke Skywalker stał się bohaterem, ale w cieniu jego radości jeden z pilotów przeżywa swój dramat. Jal Te Gniev z powodu choroby nie brał udziału w ataku na Gwiazdę Śmierci i teraz zrzuca winę za wszystkie swe nieszczęścia na bohaterskiego Luke'a. W wyniku swej frustracji, podczas startu na który nie ma zezwolenia, niszczy X-Winga i zostaje odsunięty od lotów. Od tego momentu reszta wydarzeń to jedno wielkie nieporozumienie, w którym autor scenariusza stara się ukazać postaci z Trylogii jako niedorozwojów. Luke w jego wizji to wieśniak jeszcze większy niż gdy pierwszy raz spotykamy go na Tatooine, a Palpatine to jakiś sfiksowany dziadek spełniający dobre uczynki niczym Św. Mikołaj. Nieźle też w tej całej kabale przedstawiony jest Darth Vader, który mając na widelcu Luke'a, zostaje wręcz ośmieszony przez tłum mieszkańców planety Dubrava. Taka sterta bzdur i moralitetów, jaką widzimy w VQ daje temu komiksowi na mej liście shitów zaszczytne miejsce tuż obok niezapomnianego filmu Dzień Niepodległości.

powiększ okładkę Tylko jedna scena w całym komiksie jest godna obejrzenia. Jest to scena w ptaszarni, kiedy to Vader wyładowują swą wściekłość. Szkoda, że ciekawy pomysł z pilotem rebeliantów, któremu odbija klepa został tak idiotycznie rozwinięty (nie mówiąc już o zakończeniu).

A teraz kilka słów o tych, którzy podpisali się pod tą tandetą. Autorem scenariusza jest Chorwat, Darko Macan. Przypuszczam, że zachłysnął się demokracją i stąd ten patetyczny ton opisywanych wydarzeniach. Zresztą co ja się czepiam, ileż można wymagać od kogoś kto pisał scenariusze do takich arcydzieł komiksowych jak Kaczor Donald i Myszka Miki czy Tarzan? O zgrozo, pisał również do jakiejś serii Alienowej, a w świecie Star Wars pojawił się ponownie w wydanej niedawno mini-serii Chewbacca.

Trywialne rysunki, dostosowujące się poziomem do scenariusza, stworzył Dave Gibbons. Jego postaci są zbyt cukierkowate, a narysowane światy pasują bardziej do Opowieści z 1001 nocy niż do galaktyki SW. Troszkę przykro, że ktoś kto rysował m.in. przygody Batmana, Supermana i współpracował ze znakomitym Frankiem Millerem mógł nagle tak obniżyć loty. Jego pomysł na Gwiezdne Wojny jest fatalny, choć to nie znaczy, że w serii Chewbacca nie podniesie poprzeczki i nie pokaże swego prawdziwego potencjału.

Wydanie trade paperback posiada okładkę z pozłacanymi literami, a na końcu znajduje się rozkładany, czterostronicowy plakat, który jest połączeniem okładek z poszczególnych zeszytów serii.

Rif

Fabuła: 1/10
Grafika:  3.5/10

Tytuł: Vader's Quest
Scenariusz: Darko Macan
Rysunki: Dave Gibbons
Wydawca: Titan Books, 2000
Wydanie: TPB, 94 stron

Wydawca: Dark Horse Comics, 1999
Wydanie: TPB, 96 stron


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016