strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > X-Wing: Rogue Squadron nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne WojnyX-Wing: Rogue Squadron
Historia powstania komiksowej serii X-Wing nierozerwalnie wiąże się z powieściową serią o tym samym tytule i z jej ojcem chrzestnym Michaelem Stackpole'em.
Autor ten został wybrany do stworzenia dla wydawnictwa Bantham Books serii książek o Eskadrze Łotrów (Rogue Squadron), umiejscowionej chronologicznie 6-8 lat po Nowej Nadziei. Gdy Stackpole pracował nad projektem, zgłosił się do niego Ryder Windham z Dark Horse Comics, proponując stworzenie serii komiksowej o bohaterskiej eskadrze. Stackpole, który nie miał wcześniejszej okazji pracować przy komiksach zgodził się, a efektem tego było kolejnych 35 zeszytów, które wraz z książkami stanowią ogromny rozdział Gwiezdnej Sagi, przedstawiający niezapomniany panteon bohaterów i zdarzeń, wpisanych na stałe w kanon i chronologie Gwiezdnych Wojen. Stackpole był twórcą opowieści, ale już scenariusze kolejnych mini-serii pisali w ich oparciu znani autorzy komiksowi jak np. Mike Baron

Seria X-Wing nie jest adaptacją książek, umieszczona została chronologicznie o dwa lata wcześniej.
Opowieści ukazane w kolejnych mini-seriach są w pełni autonomiczne i przede wszystkim posłużyły pokazaniu retrospoekcyjnych historii postaci, które pojawiły się na stronach książek. Efekt całego przedsięwzięcia jest bardzo dobry i można powiedzieć, że komiksy wraz z książkami stanowią zazębiającą się całość. Dzięki temu poznajemy niemal całą historię eskadry od czasu bitwy pod Endorem. Obserwujemy losy jej członków, które przeplatają chwile radości i tragedii. Niestety, do czasu zakończenia serii wiele razy przyjdzie nam żegnać się z pojedynczymi członkami eskadry, którzy poniosą śmierć walcząc z Imperium. Pod tym względem jest to pozycja wyróżniająca się na tle innych serii Star Wars.

Równie interesujący, co sama eskadra, są też jej przeciwnicy. W kolejnych zeszytach pojawiają się wątki imperialnych intryg, które wpływały na losy całej galaktyki po śmierci Imperatora na drugiej gwiezdzie śmierci.

Pełną historię ewolucji komiksów serii X-Wing Rogue Squadron, znajdziecie w osobnym opracowaniu, wzbogaconym o rysunki i opisy pojawiających się w kolejnych mini-seriach postaci, a także statków kosmicznych. Wydane ono zostało przez Dark Horse pod nazwą Star Wars Handbook vol. 1: X-Wing Rogue Squadron

W 2005 roku wydawnictwo Dark Horse Comics powróciło do serii X-Wing. Ukazała się wówczas trzy częściowa mini-seria Rogue Leader, którą napisał Haden Blackman. Jej akcja miała miejsce na chwilę po wydarzeniach poznanych w Powrocie Jedi i Pakcie na Bakurze.

Na serię "X-Wing: Rogue Squadron" składają się:

-- - X-Wing Rogue Squadron: Rogue Leader #1
#1/2 - X-Wing Rogue Squadron (Special Wizard Magazine comic)
# - Rogue Squadron Special Kellogg's Apple Jacks Promotion
#1-4 - Rebel Opposition
#5-8 - The Phanthom Affair
#9-12 - Battleground: Tatooine
#13-16 - The Warrior Princess
#17-20 - Requiem for the Rogue
#21-24 - In The Empire's Service
#25 - The Making of Baron Fel
#26-27 - Family Ties
#28-31 - Masquerade
#32-35 - Mandatory Retirement


Rif

|przeczytaj inne recenzje|Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016