strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Nomi - Jedi Twilight nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


okładka
"Coruscant, the crown jewel of the Core Worlds."

Głównym bohaterem opowieści "Jedi Twilight", którą snuje Michael Reaves, jest miasto Coruscant. Metropolia, która zazwyczaj była pokazywana i opisywana z perspektywy najwyższych kilkusetpiętrowych budynków, zamieszkiwanych przez potężnych i bogatych, tutaj ukazuje swoje dno. Tłem akcji są dolne poziomy miasta, miejsca do których nie dociera światło słońca, nieustannie przykryte warstwą smogu, oświetlone sztucznym blaskiem lamp i barwnych neonów reklamujących najwymyślniejsze przyjemności tego świata. W tym wiecznym zmierzchu dającym wrażenie zatrzymanego czasu, na brudnych ulicach, pośród zniszczonych budynków, które czasy świetności mają już dawno za sobą i o które nikt nie dba, żyje mnóstwo istot wszystkich możliwych ras i gatunków - wyrzutków, pechowców, przestępców, uciekinierów, handlarzy. Mieszkańcy dolnych poziomów opowiadają sobie miejskie legendy o jeszcze gorszych miejscach, terenach zamieszkałych przez prymitywne plemiona, przerażające mutanty i najstraszliwsze z nich wszystkich dzikie droidy.

Klimatyczne opisy świata zajmują naprawdę dużo miejsca na kartach powieści. Jest to swoisty przewodnik po pokrywającym całą powierzchnię planety mieście, które jest bardziej zróżnicowane, niż do tej pory pokazywano.

"Without the Jedi, I am nothing."

Bohater numer dwa - Jax Pavan. Został rycerzem Jedi trzy miesiące przed rozkazem 66, zdążył zaliczyć jedną własną misję zanim świat, który znał, rozpadł się w gruzy. Nie znał niczego poza Zakonem, którego reguły wyznaczały mu znaczenie, cel i sposób życia. Jak żyć, gdy wszystko i wszyscy, którzy nadawali światu sens, bezpowrotnie odeszli? Gdy trzeba żyć w ciągłym zagrożeniu rezygnując z używania Mocy, co dotychczas było równie naturalne jak oddychanie? Gdy trzeba tłumaczyć sobie samemu, że praca dla gangsterów jest w pewien sposób słuszna i moralna?

okładka
"People make mistakes. I-Five makes mistakes. Therefore..."

Kolejny bohater to znany już z poprzednich książek Reavesa ("Darth Maul: Łowca z mroku" i dylogia "Medstar") droid I-Five. Droid niezwykły, wprawiający otaczające go istoty w zakłopotanie. Co najmniej. Bo czy droid może być ogarnięty obsesją i uparcie dążyć do celu? Czy może być przyjacielem? Mieć wolną wolę i podejmować decyzje? Przecież to tylko maszyna, którą ktoś zbudował i zaprogramował. Czy maszyna może być istotą? (może - [droid])

"It was good to have a friend"

Akcja książki opiera się na poszukiwaniach. Jax Pavan poszukuje droida 10-4TO. Misja ta, przekazana jako ostatnie przesłanie umierającego mistrza, wykonywana w imię młodego, acz prężnie działającego ruchu oporu, staje się nowym celem życia dla zagubionego w nowym świecie Jedi, który podejmuje się tego zadania z samobójczą wręcz determinacją. I-Five szuka Jaxa Pavana. Bo takie było życzenie Lorna Pavana, nieżyjącego partnera i przyjaciela. Swój udział w poszukiwaniach deklarują także przedstawiciele Czarnego Słońca i Imperium. Poszukiwania trwają też na innym, duchowym poziomie, gdy trzeba znaleźć nową drogę i znaczenie życia w świecie po wojnie.

Nie jest łatwo odnaleźć kogoś w mieście liczącym oficjalne trylion mieszkańców. Wokół, planującego początkowo samotną misję Jaxa, pojawiają się przyjaciele, przyjmowani do paczki bardziej lub mniej chętnie. Bo czy niespodziewane pojawienie się dziwnego droida deklarującego znajomość z ojcem, o którym nic nie wie, może ułatwić życie mającemu już dość kłopotów ze sobą rycerzowi Jedi? Oprócz I-Five do grupy należy reporter Den Dhur, znany z Medstarów, major Nick Rostu, którego wcześniejsze losy były opisane w powieści Matta Stovera "Punkt przełomu" oraz Laranth Tarak, nowa postać, także Jedi, którą Jax poprosił o pomoc jako pierwszą. A na horyzoncie zdarzeń również znani wcześniej książe Xizor i Darth Vader. Jak przy takim zestawie bohaterów i ich wzajemnych relacji może nie być ciekawie?

Lubię takie książki. Kameralne, z głównym wątkiem przeprowadzonym od początku do końca. Z odpowiednią dozą działania i myślenia. Opowieść o przygodach przyjaciół w wielkim mieście nie toczy się zbyt szybko. Dużo miejsca zajmują opisy otoczenia, wspomnienia, rozważania. Równie dużo dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów co obok nich. W akcję wplątane są pytania o istotę świadomości, sens istnienia. Można o tym przeczytać i zapomnieć, koncentrując się na wydarzeniach, można też się przez chwilę zatrzymać i zastanowić. Słowem, coś dla każdego.

Nomi
14.07.2008 r.

Artykuł: 1
Star Wars: Coruscant Nights: Jedi Twilight - Michael Reaves - Del Rey Books - czerwiec 2008 r.
- okładka miękka,
- 368 stron,
- ISBN 0345477502,
- cena 7,99 $.


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016