strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Opinie Droida - Lost Tribe of the Sith: Precipice nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Opinie Droida by Lorienjo

okładka
Jeśli chce się pisać opowiadania, czy powieści, to... wychodzi na to, że praktyka ze scenariuszami do komiksów jest znacznie lepsza niż scenariuszami do gier. Nasz twórca komiksowy, John Jackson Miller, pokusił się (chyba już po raz trzeci) o napisanie opowiadania, wstępu do drugiego tomu najnowszej serii książkowej Del Reya z uniwersum Star Wars, "Omen". I wyszło mu to całkiem zgrabnie...

Klasyka gatunku. W nieskończonych przestrzeniach wszechświata rozbija się statek kosmiczny. Rozbija się, a załoga przeżywa. Z początku nawet sporo ich przeżyło, ale z czasem... Ile ja takich historii wczytałem? Coś jak klasyka z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jak klasyka naszej "wschodniej" fantastyki lat sprzed... zmian. This is it! Czy można coś takiego spaprać...?

Spaprać to można wszystko, jak nie raz się o tym przekonałem. Zbyt wybujałe ambicje, za słaby warsztat, ale za to znajomości w wydawnictwie i... Kolejny bubel ląduje na półkach księgarskich, a reklama wrzeszczy: "Musisz to kupić!" "Bestseller!", a jeszcze żaden egzemplarz nie trafił do sprzedaży. Na szczęście w przypadku Millera nie mamy z takim zjawiskiem do czynienia. I wcale nie przez to, że "e-book" jest do ściągnięcia za darmo.

Wróćmy jednak do naszych rozbitków. Jest tak jak lubię. Doskonałe osadzenie w epoce z korzeniami z przeszłości. Naga Shadow przed bitwą o Kirrek, wspomnienie czasów Marki Ragnosa, konstrukcja inżynierów z sektora Tapani. This is it! Jesteśmy we właściwej epoce i właściwym świecie.

Katastrofa! Co do niej doprowadziło? Warunki, misja, niespodziewany atak. Wszystko na swoim miejscu, wszystko do przyjęcia, nic nie zaskakuje za bardzo. Rozbitkowie! Nieznana planeta. Czy będzie i kiedy ratunek? Czy damy radę sami? Umierają ranni, umierają wrażliwi na aktualne warunki, brak zapasów, robi się nieciekawie... I jeszcze pozostaje kwestia przywództwa. Czy kapitan nadal dowodzi? A jeśli nie on, to kto? I dlaczego? Walka o władzę, o przyszłość... Zwycięzca bierze wszystko. I nawet nie wspomniałem, że chodzi o Sithów... Bo po co? This is it!

Są jeszcze umiejętności autora. W sposób naturalny wprowadza na scenę kolejne postacie, pogłębia wiedzę o nich, tworzy tło, drugi plan. Nic nie jest narzucone, nic nie przeszkadza. To po prostu musiało tak być. I jeśli potrafimy to wykorzystać, to znaczy, że mamy talent...

Końcem opowieści jest wstęp do powieści Christie Golden "Star Wars: Fate of the Jedi: Omen". I... bardzo dobrze się stało, bo... bym się mocno zdenerwował, jeśliby tak tego nie uczyniono. Wstęp do "Omenu" jest "kontynuacją"... po wielu, wielu latach. I choć to inna autorka, to całość bardzo zgrabnie się spaja. Nowi bohaterowie, ale ta sama rzeczywistość... I co z tego, że upłynęły tysiące lat? Sithowie żyją...

Jest jednak i jeden zgrzyt. Fakt, to przeze mnie. Gdy spokojnie w napięciu zdążałem do zakończenia opowieści, pojawił się... element znanego mi już uniwersum i... przestraszyłem się. Przestraszyłem się, że tak dobrze rozpoczętą opowieść spaskudzi wymęczone do cna wytrzymałości uniwersum... Ze swymi znanymi od lat bohaterami,... Ze swymi znanymi od lat wątkami i intrygami,... Ze swymi znanymi od lat autorami i puentami... Ale na szczęście to już całkiem inna opowieść.

Właściwie nic nie napisałem o fabule. Właściwie to nie jest istotne. Ten kto będzie chciał przeczyta. Ten kto nie, nie przeczyta. Nikt nie straci. Najważniejsza jest umiejętność snucia opowieści... Jak to z tymi butelkami, które małżonka kazała mi wyrzucić...

[droid]
[04.06.2009]


Star Wars: Lost Tribe of the Sith: Precipice - John Jackson Miller - Del Rey - maj 2009 r.
- 5000 lat przed ANH,

Artykuł: 1.

Czekamy na Twoje opinie o Opiniach Droida na forum Holonet.pl w tym topicu.
Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016