Imperial City Online - starwars.pl


NLoriel
RPG dla odpornych

Czym jest RPG? Grą w wyobraźni, bez komputera. Możliwością "wcielenia się" w bohaterów książki czy filmu i kierowania ich poczynaniami. Teatrem bez scenariusza, książką, której fabułę układa się na bieżąco.

Na czym to polega?
Grupka znajomych umawia się, że chcą sobie pograć np. w Gwiezdne Wojny. Ustalają, kto będzie prowadzącym (Mistrzem Gry), reszta będzie graczami.
Każdy gracz wymyśla sobie bohatera pasującego do świata GW - korzysta przy tym z zasad opisanych w podręczniku do gry oraz własnego zdrowego rozsądku. Można grać rebeliantem, przemytnikiem, Mrocznym Jedi - zależnie od realiów i umowy między graczami. Gracz będzie odgrywał tę postać - to znaczy "sterował" jej poczynaniami, opowiadając innym graczom i MG o tym, co chce zrobić w danym momencie.
Mistrz Gry ma pod kontrolą cały świat gry. Opisuje, co widzą, słyszą i czują postaci graczy. Tworzy fabułę - albo ma przygotowany zarys historii, albo improwizuje na żywo. Kontroluje wszystkie postaci i wydarzenia świata gry - w szczególnych przypadkach może przejąć kontrolę także nad postacią któregoś gracza.
MG ma zawsze rację, chociaż zdarza mu się mylić ;) W rozwiązywaniu sytuacji spornych (np. walka między bohaterem a łowcą nagród) pomagają mu zasady, opisane w podręczniku.

Po co się gra?
Bo jest fajnie - to taki rodzaj rozrywki.

Czy RPG to satanizm, sekta, whatever?
Oczywiście nie - podobnie jak nie można powiedzieć, że "książki są satanistyczne".
Tak, jak bywają różne książki, tak bywają różne systemy RPG i różni gracze. Podobnie jak wśród książek znajdziemy i Pismo Święte, i "Biblię szatana", tak i wśród RPG jest pewna liczba systemów o satanistycznym zabarwieniu, pewna liczba chrześcijańskich, a także wiele nie angażujących się specjalnie po żadnej ze stron.

Jak można nauczyć się gry?
Najlepiej zacząć grać.

A gdzie znaleźć trochę więcej informacji o RPG?
Można zacząć tutaj   Skomentuj na Holonecie.

   << RPG: strona główna

forum dyskusyjne