strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
  Spotlite > Gwiezdne Wojny Encyklopedia nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Gwiezdne Wojny Encyklopedia

Po okresie zimowej stagnacji, której nie poddał się chyba tylko Amber, znów zaczynamy dostrzegać nieśmiałe oznaki życia na naszym starwarsowym poletku. Wiosna tchnie nam w serca nową nadzieję, tym razem za sprawą wydawnictwa DeAgostini, którego chyba zbytnio przedstawiać nie trzeba. Forma nowego wydawnictwa zatem też nie jest niespodzianką. Mimo to poświęćmy jej kilka słów. GWE to zestaw zeszytów, sprzedawanych w dwutygodniowych odstępach. Do tej pory ukazały się dwa takie zeszyty, po 32 strony każdy. Do numeru pierwszego dołączony jest plakat z mapą galaktyki, do drugiego natomiast segregator, który ma służyć za oprawę całości. Treść każdego z zeszytów ma podobną strukturę. Znajdzecie w nich następujące działy: Bitwy i wydarzenia, Postacie, Planety i miejsca, Roboty, Broń i technika oraz Pojazdy. W każdym z działów numeru znajdziecie od jednego do 3 szeroko opisanych zagadnień. Mimo iż wachlarz tematów zapowiada się bardzo szeroki, sama treść pozostawia jednak wrażenie niedosytu. W obliczu wydawnictw takich jak podręczniki RPG, gdzie niektóre tematy są rzeczywiście rozebrane na części pierwsze, w Encyklopedii DeAgostini zagadnienia nie są wyczerpane. Wiele informacji przedstawionych jest wybiórczo, a maniera przedstawiania charakterystyki postaci poprzez opisywanie krok po kroku ich przygód znanych z książek i filmów jest trochę irytująca. Oczywiście nie jest tajemnicą, że chęć pozyskania jak największej liczby czytelników wymaga kompromisów, a bez dobrej sprzedaży żadne wydawnictwo się nie utrzyma, ale moim zdaniem można było pokusić się o trochę więcej detali.

Dużym plusem wydawnictwa jest jakość. Choć sam projekt graficzny jest angielski, polski oddział DeAgostini zadbał by produkt nie różnił się od oryginału. Strony są dobrze złożone, a sam druk też niczego sobie.

Kilka słów krytyki pod adresem treści wydawnictwa nie psuje jednak ogólnie dobrej oceny. Jeśli ukażą się wszystkie numery, po zebraniu ich w całość będzie to jedna z najlepszych merytorycznie i jakościowo pozycji jakie pojawiły się dotąd na polskim rynku. A może nawet najlepsza, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że traktuje ogólnie o świecie SW a nie wybiórczo o poszczególnych zagadnieniach.

Spytacie dlaczego miałyby się nie ukazać wszytkie numery? Powód jest prosty i wszystkim już dobrze znany. Opłacalność. W tej chwili przygotowane są cztery testowe numery. Od wyników ich sprzedaży w wybranych rejonach kraju zależy decyzja o produkcji całości. Jeśli wyniki będą słabe to... hmmm, sami wiecie. Jeśli natomiast sprzedaż będzie zadowalająca, ruszy produkcja i wydawnictwo będzie dostępne już w całym kraju (łącznie z pierwszymi numerami oczywiście). Znając dotychczasowe poczynania DeAgostini, możliwe, że będzie nawet jakaś kampania promocyjna w TV lub innych mediach.

Kończąc to przemówienie krótko i treściwie: polecam.

IG-88

Ocena: 8/10

Archiwum
Jedi-Con 2004
Imladris VII
Alderaan 2003
Gwiezdne Wojny Encyklopedia
Pyrkon 2001 - Jasna i Ciemna Strona Mocy
"Pół serio" okiem fana
Premiera "Attack of the Clones"


Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016