strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Darkness nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


DARKNESS
(Star Wars Ongoing #32-35)

Kolejna odsłona serii Ongoing przenosi nas w okolice rodzinnej planety Quinlan Vosa.
Będzie musiał zmierzyć się z potężnym wrogiem, lecz, co ważniejsze ze sobą samym.


Nad więzienną planetą Kiffex zestrzelony zostaje statek przemytników, z którego w ostatniej chwili wystrzelono kapsułę ratunkową.

Kapsuła ląduje na Kiffex i po chwili wydostaje się z niej Aayla Secura, Twi'lekanka i uczeń Jedi, która oszołomiona długo podawanymi jej narkotykami, pamięta niewiele. Pamięta jednak to, że nienawidzi Quinlan Vosa, który jest według niej odpowiedzialny za śmierć jej wuja.

zobacz stronęBłądząc po lesie trafia na zapomianą budowlę, do której ciągnie ją jakaś siła, której zupełnie nie rozumie.

W ruinach natyka się na więźnia, pod którego namowami uwalnia go.

Dalsza część komiksu przenosi nas na Coursant, kilka tygodni wcześniej, gdzie po rozmowie pomiędzy członkami Rady Jedi a Tinte - przełożoną Strażników z planety Kiffex Quinlan Vos zostaje wysłany na ową więzienną planetę. Znany nam z poprzednich komiksów serii Ongoing Jedi, który dysponuje zdolnościami psychometrycznymi a dokładnie możliwością odczytania zdarzeń dotykając konkretnych przedmiotów, ma przeprowadzić śledztwo i wyjaśnić śmierć kilku Strażników, jak również zakłócenie Mocy, które miało miejsce kilka dni wcześniej.

Quinlan po przybyciu na miejsce zostaje zaatakowany przez grupę Anzati - stworzeń odpowiedzialnych za śmierć Strażników, szybko poddaje się gniewowi i panice, co doprowadza prawie do jego śmierci.
We właściwej chwili pojawia się inny Jedi, który okazuje się być mistrzem Tholme - byłym mistrzem Quinlana.

Pojawia się również Villie, do którego Jedi podchodzą nieufnie, lecz później nie mając wyjścia udają się razem w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Po dotarciu do najbliższego miasta trójka naszych bohaterów udaje się do lokalnej kantyny, gdzie wplątują się w bójkę i spotykają kolejnego Jedi, niewidomego mistrza Zao.

W innej części miasta obserwujemy atak Anzati pod przywództwem Aayli Secury i po chwili następuje nieunikniona konfrontacja pomiędzy Quinlanem a jego byłą padawanką.

Walka trwa krótko gdzyż Aayla i Anzati wycofują się, a Jedi podążają ich śladem.
Nasi bohaterowie wpadają w zastawioną na siebie pułapkę lecz zostają uratowani przez T'ra Saa opiekunkę tego sektora i oczywiście mistrzynię Jedi.

T'ra wysłana została przez Radę Jedi aby ostrzec Vosa i resztę bohaterów, gdyż jeden z Holocronów wyjawił prawdziwe zagrożenie czające się na planecie. Chodzi o byłego mistrza Jedi Volfe Karkko z rasy Anzati, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, ale po pewnym czasie został pokonany przez Jedi i uwięziony na Kiffex.
Odnaleziony i uwolniony przez Aaylę stał się na nowo ogromnym zagrożeniem. W tym samym czasie na Kiffex udaje się grupa Jedi pod dowództwem Mace Windu.

Vos, Tholme, Zao i Saa odnajdują świątynię, w której znajduje się Ciemny Jedi Karkko. Quinlan szukając szansy na ocalenie Aayli wbrew protestów swego byłego mistrza wchodzi do ruin, po czym następuje finałowa konfrontacja. Efektowna, lecz późniejsze zakończenie jest niestety trochę zbyt sentymentalne.

zobacz stronęCałość scenariusza jest skonstruowana po to by wykazać, że Jedi stają przed problemem pokus Ciemnej Strony Mocy nie tylko w teorii, ale i w praktyce, szczególnie gdy ktoś ma do tego predyspozycje jak Quinlan Vos.
Sama fabuła zbyt skomplikowana nie jest, nie przeszkadza to jednak czerpać przyjemności z czytania i w pełni towarzyszymy Vosowi w jego wewnętrzych rozterkach.

Strona wizualna stoi na wysokim poziomie.
Pani Duursema przyzwyczaiła nas, że poniżej pewnego poziomu nie schodzi.
Odzielną rzeczą są natomiast okładki. Jon Foster stworzył najlepsze do tej pory okładki komiksów Star Wars, co prawda nie odpowiadają one stylowi rysowania komiksu, lecz w sklepie komiksowym na półce mogą spokojnie konkurować z innymi tytułami, co we wcześniejszych komiksach było raczej niemożliwe.

Wydawnictwo Amber miało w swoich ambitnych planach wydanie tego komiksu w Polsce. Naprawdę warto przeczytać tą historię, ale co z tego będzie - zobaczymy.

Kielo

Fabuła: 7/10
Grafika: 9/10
Okładki: 10/10
|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Darkness
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema
Tusz: Ray Kryssing
Okładki: Jon Foster
Wydawca: Dark Horse Comics, 2001
Wydanie: 4 zeszyty lub TPBFigurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016