strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Republic #54 nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


Republic #54: Double Blind

6 miesiąc Wojen Klonów

Ździebko nie doceniłem Johna Ostrandera, gdy czyniłem mu uwagę w recenzji Jedi: Shaak Ti na temat kolejnego pojawienia się Quinlana Vosa. Otóż uzasadnienie swoje ono miało, a dowiadujemy się o tym dopiero teraz, z lektury kolejnej opowieści z serii Republic pt. Double Blind.

 Należy w tym miejscu wspomnieć wydarzenie, które miało miejsce na Brentaal IV. Otóż Vos przebywał tam w ramach szerszej akcji, zaaprobowanej przez Radę Jedi, a polegającej na sprzedaży starych kodów przeciwnikom, co miało mu dopomóc w późniejszej infiltracji Separatystów. Plan na Brentaal IV według Quinlana Vosa powiódł się i mógł przystąpił do drugiej części operacji tym razem na Nar Shaddaa. Okazało się jednak, że został wrobiony. Kody, które sprzedawał były aktualne i na księżycu Huttów zostaje aresztowany przez mistrza Kolara pod zarzutem zdrady. 
 
 Wydarzenia nabierają szybkiego tempa, gdy Quinlan zostaje odbity przez dziewczynę (swoją?) imieniem Khaleen. Rozpoczynają się pościgi i seria pojedynków prowadzących do ucieczki Quinlana Vosa.

 Cała historia jest jeszcze bardziej zakręcona, ale dzieje się to w sposób mało przekonywujący. Rada Jedi wysłała Kolara, gdy o domniemanej zdradzie Vosa poinformował ich Chandra Fan imieniem Tookarti (oczywiście sterowany przez Hrabiego Dooku). Jednakże wszystko, co czytamy to tylko zawiła gra pozorów, a prawdziwość wydarzeń wychodzi na jaw dopiero pod koniec opowieści, podczas spotkania Rady. To właśnie Rada Jedi w porozumieniu z Vosem zorganizowała całą operację, a prawdy nie było dane poznać jedynie mistrzowi Kolar. Jedi oszukują jednego ze swoich mistrzów, aby uwiarygodnić zdradę Vosa. Twierdzę, że posunięcie scenarzysty jest nie do przyjęcia.

Quinlan Vos wczuwa się w rolę zdrajcy na tyle, by bez mrugnięcia zabić Tookartiego. Wespół z Radą Jedi wymyślił ów zawiły plan, a zachowuje się w tym momencie jak szajbus zaprzedany Ciemnej Stronie. Katastrofa. Kreowany przez wiele opowieści na postać tragiczna, Vos, staje się postacią katastrofalną. Minus dla Ostrandera.

Cytatem numeru niech będą słowa mistrza Ki-Adi-Mundu: "Niefortunnym jest okłamywać tak dobrego Jedi, jakim jest mistrz Kolar". I właśnie, nie przystoi kłamać członkom Rady Jedi, nie ładnie jest robić czytelnika w balona.

[Rif]

Fabuła: 3/10
Grafika: 6/10

Tytuł: Republic #54: Double Blind
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Jan Duursema
Tusz: Dan Parsons
Kolory: Joe Wayne
Okładka: Jan Duursema i Joe Wayne
Wydawca: Dark Horse Comics, maj 2003
Wydanie: one shot, albo w ramach Star Wars: Clone Wars Volume 4:
Light and Dark TPB

|przeczytaj inne recenzje|Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016