strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Rogue Squadron: The Phantom Affair nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


X - Wing Rogue Squadron: The Phantom Affair

Widzieliśmy już w Gwiezdnych Wojnach wszystkie aspekty wojny, ale jak dotąd nigdy nie pokazano jak żyje się w gwiezdnej galaktyce zwykłym studentom.

Kontynuujemy przygody dzielnej Eskadry Łotrów, która spóźniona na skutek nieprzewidzianych okoliczności związanych z pobytem na planecie Cilpar, dociera na Mrlsst wraz z konwojem dostaw przeznaczonych dla tutejszej akademii (bynajmniej nie Jedi).
Mrlsst, to planeta-akademia, która kształci studentów, a jej grono naukowców osławione zostało wieloma spektakularnymi osiągnięciami. To tutaj stworzono m.in. generatory studni grawitacyjnej, a i wiele mniejszych rozwiązań znalazło zastosowanie na podkładach obu Gwiazd śmierci. Obecność Łotrów na Mrlsst nie jest przypadkowa. Wedge Antilles ma za zadanie nakłonić rektorów akademii, by ci przekazali Nowej Republice tajemniczy projekt Statku-Widma (Phantom-Ship). Urządzenie ukrywające się pod tym kryptonimem ma być polem maskującym dla małych jednostek, a zarazem ma niwelować skutki działania studni grawitacyjnych. Tego typu urządzenie mogłoby przechylić losy galaktycznej wojny.

The Phantom Affair, to druga mini-seria cyklu Rogue Squadron, która pozwala jeszcze mocniej zżyć się z bohaterami jednostki, która jak pamiętamy z poprzedniej części uległa drobnemu rozszerzeniu. W skutek kontuzji, uziemiony pozostaje Wes Janson, a jego miejsce w kokpicie zajmuje Elscol Loro. Bynajmniej przygody jak zwykle będą miały miejsce tak w powietrzu jak i na ziemi, więc i nie zabraknie epizodów z Jansonem i wookiem Groznikiem, który scedował na Elscol dług życia po śmierci jej męża. Jeśli jestem już przy składzie jednostki, to musze uderzyć się mocno w pierś, gdyż w recenzji Rebel Opposition pominąłem jednego z pilotów. Mowa tu o Dereku Hobbie, który w poprzedniej historyjce był po prostu niezauważalny.

Misja na Mrlsst pełna jest klimatów typowych dla Rogue Squadron. Zadanie przybiera nieoczekiwany obrót, a pojawiające się nowe okoliczności i nowe postacie dodają przygodzie niewątpliwego uroku. Wkrótce po przylocie piloci poznają jak ciekawym miejscem jest akademia Mrlsst. Oburzenie Tycho Celchu wzbudza wiec jednej z organizacji studenckiej. SPE, to skrót od "Stowarzyszenie Przeciw Endor", które głosi w swych hasłach, że bitwa o Endor w ogóle nie miała miejsca i jest jedynie wymysłem rebelianckiej propagandy. Jak się okaże SPE, będzie miało wpływ na późniejsze wydarzenia. Wpływ na nie będzie także miało pojawienie się imperialnej delegacji z kapitanem Loka Haskiem na czele, a także pojawiający się na terenie miasteczka akademickiego tajemniczy duch rycerza Jedi, który poświecił swe życie, by ratować akademię we wczesnych latach Imperium. Nie zabraknie studentów, którzy bardziej cenią sobie niezależność. Zbuntowani, mieszkają na drzewach, palą ziele, żywią się tym, co znajdą pośród konarów, tworząc przedziwną komunę, którą można by przyrównać do ziemskich zielonych, czy też antyglobalistów.

Ze wszelkimi trudnościami łotry radzą sobie w swoim stylu. Przygoda pełna jest strzelanin, nie zabraknie świetnych dialogów i interakcji pomiędzy postaciami, które ukazują doskonały klimat w jednostce. Dodatkowo Łotrom towarzyszyć będzie Mirax Terrik, córka znanego przemytnika Boostera Terrika i zarazem przyjaciółka Wedge'a z beztroskich lat dzieciństwa. Poza Mirax poznajmy jeszcze tutejszą studentkę Twi'lekankę, Koyi Komad i tajemniczego fizyka, a przy tym genialnego kompozytora, Rodaxa Falkena, który odegra ważną role, decydującą o powodzeniu misji.

Pomimo, że Phantom Affair trzyma się optymistycznego nastroju nie zabraknie i tragicznych zdarzeń w tym śmierci jednej z postaci. Poza tym autorzy przygotowali świetną reminiscencję z dzieciństwa Wedge'a Antillesa ukazującą bohaterską śmierć jego rodziców za którą odpowiedzialny był wspomniany już wcześniej Loka Hask. Będziemy także świadkami drobnego załamania Elscol, która jak każdej wiosny cierpi na myśl o wydarzeniach, które doprowadziły do śmierci jej męża.

Phantom Affair może pochwalić się bardzo przyjemną oprawą graficzną. Przygody Łotrów prezentuje nam kreska Edvina Biukovica, którego styl starałem się przybliżyć przy okazji recenzji Ostatniego Rozkazu. Styl ten może przypaść czytelnikom do gustu, gdyż cechuje go duża szczegółowość, znajomość realiów gwiezdnej sagi, a także ma mniej patetyczny charakter, który doskonale pasuje do awanturniczych przygód Łotrów. Dodatkowo znacznie lepiej spisał się Dave Nestelle, który tradycyjnie zajął się kolorystyką komiksu. W odróżnieniu od Rebel Opposition opowieść pełna jest żywych kolorów, które dobrze dopełniają kreskę Biukovica.

W Polsce Phantom Affair ukazało się w ramach magazynu komiksowego Gwiezdne Wojny po prostu jako seria X-Wing z pominięciem pierwszej opowieści, czyli Rebel Opposition. Niestety polskie wydanie nie ustrzegło się ogromnej wady, a mianowicie zeszyt pierwszy i czwarty posiadały strony, których kolejność została zamieniona, wprowadzając bałagan do opowieści. Wydawca tłumaczył się, że taki układ stron znajdował się w wydaniu oryginalnym. Oryginalne wydanie oczywiście pozbawione było wszelkiech wad. Mimo wszystko bardzo dobrze, że nasi czytelnicy mogli zapoznać się z jedną z opowieści cyklu X-Wing.

Zapraszam do lektury Phantom Affair, a Rogue Squadron startuje już ku kolejnej pasjonującej przygodzie.Fabuła: 7/10
Grafika: 7/10

Rif

|przeczytaj inne recenzje|

Tytuł: Rogue Squadron: The Phantom Affair
Historia: Michael A. Stackpole
Scenariusz: Darko Macan
Rysunki: Edvin Biukovic
Kolory: Dave Nestelle
Okładki: Mathieu Lauffray, Edvin Biukovic (TPB)
Wydawca: Dark Horse Comics, 1996
Wydanie: 4 zeszyty lub TPB
Wydanie PL: Gwiezdne Wojny Komiks 5/99, 1-3/2000Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016